Atıksız Hediye Paketi: Furoshiki

Bu yıl sevdiklerine yılbaşı hediyelerini atıksız ve sürdürülebilir, aynı zamanda da çok işlevsel bir hediye paketi içinde vermeye ne dersin?

Furoshiki Japon Kumaş Sarma Sanatı

Bir Japon geleneği olan Furoshiki, elindeki kullanmadığın kumaşları farklı şekilde değerlendirmeni sağlayacak bir paketleme yöntemi. Kelime anlamı kumaşa sarmak olan Furoshiki yöntemi ile hem şık hem de atıksız hediye paketleri hazırlayabilirsin. Plastiksiz kargo göndermek için de faklı bir alternatif olabilir.

Aslında Furoshiki Anadolu’daki golan ve bohçalama geleneklerine benzerlik gösteriyor,  ancak kullanım alanı daha geniş. Furoshiki ile amaç tekrar kullanılabilir ambalajlar, çantalar, hediye paketleri hazırlamak. Kullan-at ambalajların aksine furoshiki kumaşları defalarca kullanılabilir. Hatta senin furoshiki ile paketleyerek verdiğin hediyenin kumaşını dilerse arkadaşın şal olarak kullanabilir.  

Neden Çevre Dostu?

Furoshiki çevre dostu, sürdürülebilir ve atıksız. Aynı zamanda çocuklarla birlikte uygulamak için eğlenceli bir yöntem. Furoshiki çevre dostu çünkü:

  • Tek ihtiyacın kumaşlar
  • Bir çok kez kullanabilirsin
  • Pek çok farklı amaç için kullanabilirsin
  • Şekil vermek senin hayal gücüne bağlı!

Furoshiki için Nelere İhtiyacın Var?

Furoshiki geleneğinde kullanacağın malzemeler jelatin, poşet veya bant değil, sadece kumaşlar. Uygulama için genellikle 40×40 cm ya da 70×70 cm ölçülerinde kare kumaş kullanılsa da, ihtiyacına göre daha farklı boyutta kumaş da kullanabilirsin. Kumaşının kare olması yeterli. Mesela furoshiki ile çanta yapmak istersen 120×120 cm bir kumaş tercih edebilirsin. Hediye paketi için ise daha küçük kumaşlar kullanabilirsin. Atık kumaşlar istenilen boyuta getirilerek furoshiki yapılabilse de, taşıyacağı yüke göre kumaşın esnekliğine ve dayanıklılığına dikkat etmende fayda var.

İhtiyacın olan tek temel malzeme kare şeklinde bir kumaş. Daha farklı tasarımlar denemek istersen, kuru yapraklar, kozalaklar, tarçın çubukları, kurdeleler ya da çiçeklerle hazırladığın paketleri süsleyebilirsin.

Furoshiki hediye paketi

Furoshiki ile Neler Yapabilirsin?

Furoshiki ile yapabileceklerinin sınırı yok, senin hayal gücüne kalmış. Yanında taşıdığın şalını plansız bir market alışverişinde furoshiki tekniği ile bağlayarak poşet haline getirebilir ve plastik poşet satın almadan aldıklarını eve götürebilirsin. Okula su termosunu götürürken, şişe sarma tekniği ile termosuna bir çanta yapabilirsin. Akşam yemeğine davet edildiğinde arkadaşına hediye edeceğin şarabı kumaş ile paketleyerek şıklaştırabilirsin. İşte furoshiki ile yapabileceklerin hakkında bir kaç fikir:

  • Hediye paketi: Sevdiklerin için şık, atıksız ve tekrar kullanılabilir hediye paketleri hazırlayabilirsin. Dilersen bu paketleri kuru yapraklar, şerit ipler ya da kozalaklarla süsleyebilirsin.
  • Kargo ambalajı: Furoshikiyi kargo paketlemek için kullanabilir, atıksız ve tekrar kullanılabilir kargo paketleri hazırlayabilirsin.
  • Çanta: Yanında bulunduracağın bir parça kare kumaş ile alışverişini poşetsiz tamamlayabilirsin. Kitaplarını ya da termosunu kendi yaptığınız furoshiki çantada taşıyabilirsin.

Furoshiki Teknikleri ve Örnekler

Uygulama yöntemleri kolaylıkla yapabileceğin kadar basit ve keyifli. Herhangi bir el becerinin olmasına gerek yok. Aşağıdaki grafikte farklı ürünleri nasıl paketleyeceğini görebilirsin.

Furoshiki uygulama yöntemleri
Furoshiki uygulama yöntemleri

Dilersen biraz da örneklere göz atalım:

1. Hediye Paketi

Hediye paketini kozalaklarla süsleyebilirsin

2. Sırt Çantası

Sırt çantası
Sırt çantası yapım videosunu buradan izleyebilirsin

3. Şişe Paketleme

şişe paketleme
Görsel kaynağı: Japan Travel

Bir Cevap Yazın

Up ↑

%d blogcu bunu beğendi: