Marsı hak etmek

Mars yüzeyinde bulunan Korolev Krateri kızıl gezegen doğasının ne denli olağanüstü ve güzel olduğunu gösteriyor… Şimdi yok edilme sırası Mars’ta mı?

Selin Gücüm – Good4Trust Fransa Temsilcisi


21. yüzyılın popüler insanlarından Elon Musk ve onun ortalığı kasıp kavuran Space X projesi ile son 60 yılda insanlık füze teknolojisinde hiç olmadığı kadar ilerleme kaydetti. Mars’a sivillerin bile turistik amaçla yolculuk etmesi yakın gelecekte mümkün gibi görünüyor. Hatta Dünya’yı tehdit eden iklim değişikliği nedeniyle tıpkı İnterstellar’daki gibi Mars’ta kurulabilecek bir koloni insanlığın umudu, bir kurtuluş yolu olarak nitelendiriliyor.

Bütün bunlar gerçekten de çok heyecan verici, ama bir nokta eksik: Peki ya sonra? Biz kendi gezegenimiz için mücadele vermeden, onun değerini idrak etmeden, başka bir gezegenin değerinin farkına varabilecek miyiz?

İklim değişikliği bilindiği gibi gezegenimizin en büyük problemi, başlıca nedeni ise doğal varlıkların sınır tanımadan kâr maksimizasyonu sağlamak adına sömürülmesi. Fakat hâlâ Amerika ve Çin gibi büyük ölçüde karbondioksit salımı yapan ülkeler çevreyi koruma adına uluslararası anlaşmaları imzalamayı reddederken ve imzalayan ülkeler de yeterli özveriyi göstermezken, Mars’a gidecek olan insan ırkının gerçekten geçmişinden bir ders alabileceği düşüncesi epey naif olur. Özellikle de ilk gidenlerin büyük ihtimalle varlıklı insanlar olacağı gerçeği gözardı edilmezse arkasındaki ekonomik nedenler yine başka bir zengin gezegenin çıkar endeksli bireylerin elinde heba olması kaçınılmaz.

Tıpkı yazının başlığının vurguladığı gibi insanoğlu önce kendi gezegenini korumak için gayret göstermeli ve hatta mücadele vermeli. Dünya bize kasırgalar, anormal iklimler ve doğal felaketler ile büyük bir hastalığın patolojisini sergiliyor ve insanlığın varlığını başka bir gezegene giderek ancak o patolojiyi uyuşturur fakat o hastalığı tedavi etmez.

Biz ancak bu Dünya’nın değerleri için mücadele verirsek Mars’a yerleşecek olan nesiller bundan ders çıkarıp insanlığı kurtarabilir. Aksi takdirde yine bir avuç azınlık kendi çıkarları adına başka bir gezegeni ve bir çoğunluğu sömürüp kaçınılmaz bir son hazırlayacak. Bunun için ilk adımımız bilinçli ve sürdürülebilir bir insan, bir türetici olmaktan geçiyor. Görevimiz zor ancak örgütlenmiş bilinçli bir insan topluluğunun başaramayacağı bir şey yoktur. Bunu başaramazsak yada en azından çaba sarf etmezsek bugün Dünya, yarın Mars, ertesi gün ise insanlığı sonu olur.

Bir Cevap Yazın

Up ↑

%d blogcu bunu beğendi: