Sürdürülebilir Turizm

Uzun ve zorlu geçen bir kış mevsiminden sonra nihayet yaz mevsimini karşılayabildik. Okullar tatile girdi, yıllık izinler alındı, tatil planları yapıldı… 

sürdürülebilir tatil için neler yapabiliriz

Kültürel, deniz ya da doğa; tatil tercihimiz hangi tür olursa olsun seyahatimizi daha çevreci hale getirmemiz ve kendimize ayırdığımız bu zaman dilimini minimum karbon ayak iziyle geçirmemiz mümkün. Peki sürdürülebilir turizm ve atıksız seyahat için nelere dikkat etmeliyiz?

Çevre Dostu Ulaşım

Çevre dostu bir seyahat için kullandığımız ulaşım araçlarına dikkat etmemiz gerek. Kullanacağımız ulaşım araçlarını seçerken sebep oldukları karbon ayak izini de göz önünde bulundurmalıyız.

Bisiklet Kullanımı

sürdürürülebilir tatil için bisiklet kullanımı

Bisiklete binmeyi birçoğumuz küçük yaşlarda öğrendik. Bisikleti sadece eğlence ve spor amaçlı değil, bir ulaşım aracı olarak da kullanabiliriz. Bisikletle yolculuk, aktif ve çevre dostu bir seyahat çeşidi. Ulaşım aracı olarak bisiklet kullandığımızda günlük hareketimiz artıyor. Bu sayede obeziteye ve Alzheimer gibi bilişsel hastalıklara yakalanma ihtimalimiz azalıyor. 

Bisiklet kullanımı bireyin çevreyi koruma yolunda kendi başına kolaylıkla yapabileceği bir yöntem. Bir yolu araba ya da toplu taşıma yerine bisiklet kullanarak gittiğimizde karbondioksit salımını azaltmış oluyoruz. Aynı zamanda günlük fiziksel aktivitemizi artırarak sağlığımıza katkıda bulunuyoruz.

Çevre dostu bir ulaşım aracı olmasından ötürü bisikletin dünya çapındaki önemi artıyor.  Şu an ülkemizde çok yaygın kullanılan bir ulaşım aracı olmasa da, bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak için çalışmalar yapılıyor. Ankara Belediyesi bu sene 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü için bisiklet dersleri verdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin de bisiklet eğitimi alanında çalışmaları bulunuyor. Good4Trust İzmir Çarşı’sı İzmit Belediyesi öncülüğünde Türkiye’deki ilk bisiklet kurye projesini başlattı.

Toplu Taşıma ile Seyahat

Seçtiğimiz tatil yerinde kendi aracımızı kullanmak yerine, toplu taşımayı tercih ederek karbon ayak izimizin azaltabiliriz. Araştırmalar, toplu taşımanın karbondioksit gazı salımının yılda 1.4 milyon tondan fazla azalmasını sağladığını gösteriyor.

Bazı devletler çevre dostu ulaşım çeşitlerini yaygınlaştırmak için çalışmalar yapıyor. Örneğin Berlin’de yerli/ yabancı tüm turistler ücreti 9 Euro olan bir seyahat bileti ile bir ay boyunca Almanya sınırları içerisinde neredeyse tüm otobüs ve trenleri ekstra ücret ödemeden kullanabiliyor.

Atıksız Valiz Hazırlığı 

Tatile giderken yaptığımız hazırlıkların çevre dostu olmasına özen gösterebiliriz. Atıksız tatil için hazırlanmaya başlarken yanımızda götüreceğimiz eşyaların çevre ve insan sağlığını koruyan ürünler olmasına dikkat etmeliyiz. Kişisel eşyalarımızı plastik poşet yerine tekrar kullanılabilir bez torbalar ve çantalarla valize yerleştirebiliriz. Kişisel bakım ürünlerini doğa ve insan dostu ürünler arasında seçebiliriz. Güneş ışınlarının zararlarından kendimizi korumak için Eco Well Organik ve Vegan Güneş Kremi, Maji Botanicals Çinko içerikli Güneş Kremi gibi alternatifler arasından seçim yapabiliriz. Sarıyer Girişimci Kadın Kooperatifi’nin ürettiği esnek file çantalar da tatil boyunca yaptığımız alışverişler için kullanışlı olabilir.

Çevre Dostu Konaklama

Yapılan araştırmalar bir turistin enerji tüketiminin %90’nın konaklamadan kaynaklandığını gösteriyor. Bu sebepten ötürü çevre dostu bir konaklama yöntemi seçmemiz sürdürülebilir turizm ve atıksız tatil için önemli. Kalacağımız yerin çevre dostu konaklama politikasını benimseyip benimsemediğini anlamak için sormamız gereken bazı sorular var:

  • Su ve enerji kullanımda dikkatliler mi?
  • Çevre dostu makineler kullanıyorlar mı?
  • Tek kullanımlık ürünlere kullanıyorlar mı?
  • Temizlik için zararlı kimyasal malzemeler kullanıyorlar mı?
  • Hangi enerji kaynaklarını kullanıyorlar?
  • Çarşaf, yastık, havlu gibi ürünleri, aynı konuk kullandığı sürece, ne sıklıkta değiştiriyorlar?

Seçtiğimiz konaklama yerinin bu unsurları sağlayıp sağlamadığını öğrenmek için gitmeden önce kendi internet sitelerini inceleyebilir ya da telefon ile bilgi alabiliriz.

Yerel Üreticiden Alışveriş Yapmak

Sürdürülebilir turizmde yerel üreticiyi desteklemenin önemi büyük. Gittiğimiz yerlerde alışveriş yaparken verdiğimiz kararlarda seçici davranıp yerel ürünleri tercih edebiliriz. Yerel restoranlarda yemek yiyerek hem üreticiye destek verebilir hem de yeni tatlar deneme şansını elde edebiliriz.

Doğa ve çevre dostu bir yaşama geçiş yolunda tüketmeyelim türetelim. İhtiyaçlarımızı karşılamak için  Good4Trust’ta buluşalım!

yerel pazarlardan alışveriş

One thought on “Sürdürülebilir Turizm

Add yours

Bir Cevap Yazın

Up ↑

%d blogcu bunu beğendi: