Çocuklarla Birlikte Yapılabilecek 5 Eğlenceli Yaz Aktivitesi

Çocuklar karne aldı ve yaz tatili başladı! Şimdi eğlenme ve dinlenme vakti. Çocukların sürdürülebilirlik, çevre ve toplumsal eşitlik konularında yeni bilgiler öğrenmesi için yaz tatili harika bir dönem. Yaz tatilinde çocuklarla birlikte neler yapabiliriz birlikte düşünelim.

Çocuklar yaz tatilini nasıl geçirmeli konusu çoğu ebeveynin aklında bir soru. Dijitalleşen dünyada fark etmesek de doğa bize pek çok farklı aktivite seçeneği sunuyor. Yaz sıcaklarında çevre dostu çocuk aktivitesi önerileri ile çocuklarla birlikte kaliteli vakit geçirebiliriz. Çocukların çevre ve toplum problemleri hakkında yaşına uygun bilgiler öğrenmesini istiyorsak, bilgileri kapsayan yaz aktiviteleri düzenleyebiliriz.

Fiziksel aktiviteler çocukların ekran süresini kısaltmaya yardımcı olabilir ve onlara farklı bakış açıları kazandırabilir. Kutu oyunu, hikaye yaratma gibi aktiviteleri balkon, bahçe ya da parkta yaparak birlikte güneşin ve sıcak havanın tadını çıkarabiliriz.

1. Eğlenceli kutu oyunları

çocuklarla birlikte eğlenceli kutu oyunları

Oyunlarla çocukların yeni bilgiler öğrenmesini kolaylaştırabiliriz. Çocuklar oyun oynarken farkında olmadan yeni bilgiler edinirler, aynı zamanda da sosyal becerilerini geliştirirler. Bu yüzden kutu oyunları çocukların eğlenirken öğrenmesi için güzel birer aktivitedir.

Eğlenceli bir akşam aktivitesi olarak ailecek kutu oyunu oynayabiliriz. Kutu oyunları çocukların arkadaş buluşmaları için de keyifli bir aktivite seçeneği olabilir. Good4Trust.org’da sürdürülebilirlikten çocuk haklarına pek çok farklı temada bilgiler kazandıran kutu oyunlarını temin edebilirsin.

2.Piknik ya da orman yürüyüşü

ocuklarla birlikte orman yürüyüşü

Yaz tatili, çocukların doğayla iç içe vakit geçirmesi ve doğadan öğrenmesi için harika bir dönem. Çocuklarla birlikte evin yakınındaki bir parkta yürüyüş yaparak bölgedeki bitkileri inceleyebiliriz. Bir hafta sonu aktivitesi olarak pikniğe gidebilir, ormanda yürüyüşe çıkabilir, hatta birlikte kamp yapabiliriz. Ormanda vakit geçirmek çocukların doğa sevgisi kazanmasına yardımcı olur.

Çıktığımız yürüyüşlerde bitki ve ağaçları inceleyebilir, isimlerini öğrenmeye çalışabilir, toprağa ayak basmanın keyfine varabiliriz. Yaprak ve çiçekleri toplayarak presleyebilir ve anı defteri oluşturabiliriz. Bunun için kendi bitki defterimizi hazırlayabilir ya da bitki press kitinden faydalanabiliriz.

Doğada vakit geçirmek ve yürüyüş yapmak karnımızı acıktırdığında sağlıklı atıştırmalıklarla ya da yanımızda bulundurduğumuz meyvelerle karnımızı doyurabiliriz.

3. Birlikte hikayeler yaratalım

çocuklarla birlikte hikaye oluşturma

Çocuklar kendi hikayelerini yaratmayı sever. Birlikte hikayeler yaratarak hayal güçlerinin gelişmesine yardımcı olabilir ve kaliteli zaman geçirebiliriz. Bu aktiviteyi evde, araba yolculuğunda, parkta ya da restoranda dilediğimiz yerde yapabiliriz.

Herkesin aklına gelen bir cümleyi sırayla söylediği birlikte hikaye yaratma tekniğini kullanabiliriz. Emin ol ortaya çok güzel hikayeler çıkacak! Hikayelerimizi sözlü olarak anlatabileceğimiz gibi yazabilir, çizebilir, boyayabilir ya da videoya kaydedebiliriz. Birlikte yeni bir hikaye yazabiliriz, dilersek okuduğunuz bir kitabın sonunu yeniden yaratabilir ya da hikaye bohçası üzerinden giderek hikaye oluşturabiliriz. 

Çocuk kitapları önerisi arıyorsan Çocuklara Doğayı Sevdirecek Kitap Önerileri yazımıza göz atabilirsin.

4. Yazdığımız hikayeleri tiyatro oyununa çevirelim

Yazdığımız hikayeyi bir tiyatro oyununa dönüştürmek keyifli olmaz mıydı? Çocukları yazdıklarını arkadaşlarıyla tiyatro gösterisine çevirmesi ve ebeveynlere sergilemesi için teşvik edebiliriz ya da birlikte de tiyatro oyunu hazırlayabiliriz. Tiyatro gösterileri hazırlamak çocukların kendini ifade yetisinin artmasını destekler.

Bir hikaye yazmadık ama tiyatro fikri çekici mi geldi? Çocuk masalları tiyatro oyununa çevirmek için güzel birer alternatif olabilir.

5. Balkon bahçeciliği

çocuklarla birlikte balkon bahçeciliği

Çocukların toprakla temas etmesi ve yediği gıdaların nereden geldiğini öğrenmesi için, çocuklarla birlikte balkon bahçeciliği yapabiliriz. Düzenli sulama görevini çocuklara vererek sorumluluk bilinçlerinin gelişmesine de katkıda bulunabiliriz. Balkon bahçeciliği için tek ihtiyacımız olan saksı, toprak ve bitki tohumları. Balkon olmayan evlerde çocuklarla birlikte hazırladığımız saksıları pencere önüne de yerleştirebiliriz.

Peki sen yaz tatilinde çocuklarla neler yapacaksın? Paylaşmak istediğin aktivite önerileri varsa yorumlarda buluşalım.

Çocuklarla birlikte yapabileceğin farklı aktiviteler için ihtiyacın olan ürünleri Good4Trust’taki çevre ve insan dostu üretim yapan üreticilerden temin edebilirsin.

Bir Cevap Yazın

Up ↑

%d blogcu bunu beğendi: