İzmit Çarşısı İyilik Şenliği Ardından

İyiliğe ve güvene dayalı türetim ekonomisini yerelden tüm gezegene yayabilmek umuduyla yürüttüğümüz İzmit Çarşısı projesi kapsamında ilk İyilik Şenliği’mizi gerçekleştirdik.

İyilik Şenliği 2021

Hep birlikte İyilik Şenliği’ni hayata geçirdiğimiz 8-9 Ekim Cuma ve Cumartesi günleri İzmit Çarşısı için çok özel anlardan biriydi. 48 üreticimizle birlikte İzmit Cumhuriyet Parkı’nda yüzlerce kişiyle buluşmak, tüm iki gün boyunca üreticilerimiz ve türeticilerimizle bir arada olmak, türetim ekonomisini hiç duymamış insanlara anlatma imkanı bulmak ve yaşamları dönüştürme fırsatını yakalamak bizim için gerçek bir mutluluk anıydı.

İzmit Belediyesi tarafından Good4Trust işbirliği ile faaliyet gösteren ve her geçen gün hızla büyüyen İzmit Çarşısı’nın iki gün süren ‘İyilik Şenliği’ dolu dolu geçti.

İyilik Şenliği, 8 Ekim Cuma günü İzmit Cumhuriyet Parkı‘nda parçalı bulutlu bir havada, içimizde kelebeklerle başladı. Good4Trust Kurucusu ve Kışkırtıcısı Dr. Uygar Özesmi‘nin Hoşgeldiniz Konuşması ile üreticileri ve ziyaretçileri karşıladık. Üreticiler yavaş yavaş stantlarına yerleşmeye başladılar. Ardından parkın üst kısmında yer alan Sanat Galerisi bölümünün önünde İzmit Belediyesi Spor Müdürlüğü‘nden gelen yoga eğitmeni, öğrencileri ile keyifli bir yoga seansı yaptılar.

Yoga seansından sonra atölyelerimiz başladı. İlk atölyelerimiz Rufina Handmade Kurucusu Nur Erdoğan‘dan Amigurumi Anahtarlık Yapımı, Tuna Bedestan Kurucusu Leyla Kuzu‘dan Saksı Çiçeği Dikimi ve YD Yaşam Dostu Kurucusu Mehmet Tevfik Kerkeser‘den Sağlıklı Beslenme Söyleşisi idi.

Atölyelerin ardından sahnede İZMEK Müzik Öğretmeni İhsan Demirer ve öğrencileri keyifli bir müzik dinletisi gerçekleştirdiler. Klasik pop müzikleri genç öğrencilerden dinlemek çok güzeldi.

İZMEK müzik öğretmeni İhsan Demirer ve öğrencileri

Müzik dinletisinin ardından İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet İyilik Şenliği’ne gelerek tüm standları gezmeye başladı. Üreticilerle birebir sohbet ederek ürünlerini inceledi. İzmit Çarşısı ve İyilik Şenliği ile ilgili kapsamlı bir konuşma yaparak İyilik Şenliği’nin resmi açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

Ardından İzmit Çarşısı İletişim ve İçerik Sorumlusu Kamer Oğur Günaydın kolaylaştırıcılığında, Good4Trust Kurucusu ve Kışkırtıcısı Dr. Uygar Özesmi ve Farge Organik Kurucusu Burak Alsan‘ın katılımı ile Türetim Ekonomisi ve Gezegenin Geleceği konulu bir panel düzenlendi. İzmit Çarşısı’nda oluşan dayanışma ağından ve temiz üretim koşullarından bahsedildi.

Türetim Ekonomisi ve Gezegenin Geleceği

Panelin ardından atölyelerimizin ikinci seansı başladı. Naturalis Funem Kurucusu Şehnaz Başaran‘dan Bisiklet Tamir İstasyonu, Fisun’un Gökkuşağı Atölyesi Kurucusu Fisun Keten‘den Kalıp Döküm Boyama ve Mavi Boncuk Hobi Atölyem‘in Kurucusu Emel Al‘dan Boncuk Dokuma Tezgahında Takı Yapımı atölyeleri gerçekleşti.

İyilik Şenliği‘nin ikinci gününde, 9 Ekim Cumartesi günü yine İzmit Cumhuriyet Parkı’nda toplandık. Yağmurlu bir sabah olduğu için stand kurulumları biraz gecikse de, alanda yeni bir gün daha geçireceğimiz için çok heyecanlıydık.

Stant kurulumlarından sonra atölyelerin üçüncü seansı başladı. Bu kez yine Naturalis Funem Kurucusu Şehnaz Başaran‘dan Bisiklet Tamir İstasyonu dışında, Blonya Sanat Evi kurucusu Berrin Çakal’dan Çocuklar için Ahşap Kalıplarla Tişört Baskı Yapımı ve Misbalbahçe Kurucusu Sümeyye Gergerlioğlu‘ndan Kantaronlu Lavantalı Krem Atölyesi gerçekleştirildi.

Maltbaa Müzik Grubu Sahnede! Foto: Kerem Oktay

Maltbaa ile enerjimizi tazeledikten sonra atölyelerin dördüncü seansına geçtik. Bu kez YD Yaşam Dostu Kurucusu Mehmet Tevfik Kerkeser‘in Sağlıklı Beslenme Söyleşisi’nin yanı sıra, Atölye İlgen Kurucusu İlgen Girit’ten Ev Aksesuarı Yapımı atölyesi gerçekleşti.

Atölye İlgen – Ev Aksesuarı Yapımı Foto: Kerem Oktay

Sahnede bu kez İzmit Çarşısı üreticileri vardı. İzmit Çarşısı’nı Üreticilerinden Dinliyoruz konulu panel Miglo Kurucusu Didem Şumnu kolaylaştırıcılığında, Naturalis Funem Kurucusu Şehnaz Başaran, Peekaboo Baby kurucusu Betül Albulak, Meltem Sanat Evi Kurucusu Meltem Çömlekçioğlu ve Organicella Kurucusu Beyza Çavuşoğlu katılımı ile gerçekleşti.

Daha sonra İzmit Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Sinem Gülenç, tüm ekibi toplayarak bir kapanış ve teşekkür konuşması gerçekleştirdi.

Birbirinden değerli oturumların, atölyelerin ve dinletilerin gerçekleştiği İyilik Şenliği, mutlulukla ve yüzlerde gülücüklerle son buldu.

En kısa zamanda tekrarını yaşamak dileğiyle.

One thought on “İzmit Çarşısı İyilik Şenliği Ardından

Add yours

Bir Cevap Yazın

Up ↑

%d blogcu bunu beğendi: