Plastiksiz Kargo Mümkün mü?

Çevre dostu ürünleri internetten bulmak daha kolay. Çevre dostu bir ürün sipariş ettin, her şey çok güzel. Peki ya taşınırken kullanılan kargo poşedi?

İnternetten sipariş vermek hayatımızı büyük oranda kolaylaştırıyor. Ancak hayatımızı kolaylaştırırken istemesek bile çevreye zarar veriyoruz. Kargo ile kapımıza kadar gelen ürünler çoğunlukla zarar görmemesi için strafor köpükler, pıtpıtlı plastikler ve kargo poşetleri ile plastik dolu olarak evimize ulaşıyor. Kimi zaman sipariş ettiğimiz ufacık bir kalem, kendisinden kat kat fazla plastik ambalaj içerisinde gönderiliyor. Pek çok kargo firması, özellikle küçük paketlerde, kargo poşedi kullanmayı zorunlu kılıyor, plastiksiz kargo göndermeyi kabul etmiyor. Sonuç olarak; her gün on binlerce kargo poşedi kullanılıyor.

Kargo poşetlerinin üzerinde geri dönüşüm işareti var. O zaman büyük bir problem olmamalı. Geri dönüşür ve ortada endişelenecek bir şey kalmaz, diye düşünüyor olabilirsin. Ancak sanılanın aksine plastiklerin geri dönüşüm oranı oldukça düşük. Geri dönüştürülebilirlik açısından plastikleri 3 kategoriye ayırabiliriz; geri dönüşümü mümkün olmayanlar, geri dönüşümü mümkün olan ancak ekonomik sebeplerden dolayı geri dönüştürülemeyenler ve geri dönüştürülebilenler. Her şey yolunda gitse ve bütün ambalaj geri dönüştürülebilir plastikten üretilse bile plastik geri dönüşüm oranı %9. Geride kalan plastikler çoğunlukla yakılarak imha ediliyor ve havaya zehirli gazlar salıyor ya da doğrudan doğaya karışıyor ve mikroplastik olarak bize geri dönüyor. Yine de iyimser olur ve kullandığımız plastiğin geri dönüştüğünü varsayarsak plastik, cam ve metal gibi sonsuz geri dönüşüm döngüsüne sahip değil. Çoğunlukla 1 ya da 2 kez geri dönüştürülüyor. Her dönüşümden sonra elde edilen ürün, bir öncekinden daha düşük kalitede oluyor. Kargo poşetlerinin üzerinde geri dönüşüm işareti yer alsa da, süreç yüksek enerji tüketimine sebep olduğu, özel tesislere ihtiyaç duyduğu ve kârlılık oranı düşük olduğundan çöp oluyor.

Plastiksiz kargo mümkün, ancak birey ya da küçük bir şirket olarak, kargo firmalarına plastiksiz paket gönderimini kabul ettirmek oldukça zor. Kabul edip etmemek kargo görevlisinin inisiyatifine kalıyor. Büyük kutular için biraz daha kolay olsa da, küçük kutular için ısrarcı olmak gerekiyor.

Plastik Yerine Ne Kullanılabilir?

Plastik poşet yerine karton kutu kullanılabilir. Karton kutunun üzerini kraft kağıdı ile sararak daha korumalı hale getirmek mümkün. Yapıştırmak için kağıt bant ya da zımba tercih edilirse, kağıdın geri dönüşümü ya da kompost edilmesi de engellenmemiş olur.

Kağıt ve kumaş dolgu malzemesi

Kıyafet gibi kırılma problemi olmayan ürünleri sadece kutu ile paketlemek kolay. Ancak cam ambalaja sahip ya da kırılabilir seramik tarzı ürünleri kırılmadan göndermek için dolgu malzemesi kullanmak gerekiyor. Pıtpıtlı plastik yerine, eski karton kutu parçalarına sarmak ve ip ile bağlamak ya da bunun için özel üretilen karton dolgu malzemesi tercih edilebilir. Aralarda kalan boşlukları doldurarak hareket etmesini engellemek, kırılabilir ürünlerin güvenle ulaşması açısından önemli. Bu da yine atık kağıtlar, kartonlar ya da parça kumaşlar sıkıştırarak yapılabilir. Bu iş için özel üretilen kırpık kağıt dolgu malzemesi de tercih edilebilir. Yine de kullanılmış kağıtlara ikinci bir şans vermek ilk tercih olmalı.

Kırpık kağıt

Dolgu malzemesi olarak özel üretilen çevre dostu ürünler de mevcut. Mısırdan üretilen strafor köpük benzeri dolgu malzemesi ve henüz yaygınlaşmamış olsa da suda çözünebilen biyoplastik dolgu malzemeleri de tercih edilebilir.

Daha yaratıcı bir yöntem arıyorsan fıstık kabuklarını da dolgu malzemesi olarak kullanmak mümkün. Bunun için evde tüketilen fıstık kabukları kullanılabileceği gibi yakıt olarak satılan fıstık kabukları da kullanılabilir.

Dolgu malzemesi olarak fıstık kabuğu

Plastiksiz Gönderim Yapan Markaları Nereden Bulacağım?

Good4Trust’ta plastiksiz gönderim yapan markalara ulaşabilirsin. İnternetten alışveriş yaptığında notlar kısmına plastiksiz kargo istiyorum yazman da kargonun sana plastiksiz ulaşmasını sağlayabilir. Tabiki her firma bunu dikkate almayacak, ama talep etmek de bir başlangıç. Good4Trust’ta plastiksiz gönderim yapan markaların bazıları:

Less Sürdürülebilir Yaşam Gereçleri

Otama Kırkpınar

Fibi natural

Mier Handmade

Baboon Natural

Bir Cevap Yazın

Up ↑

%d