Dünyada Görmek İstediğin Değişimin Parçası Ol*

İki haftadır Good4Trust Youtube kanalında Türetim Buluşmaları isimli bir seri yapıyoruz. Amacımız çarşıda yer alan üreticilerin hikayelerini dinlemek, onlardan ilham almak, onlarla sohbet edip, sorular sormak.

Bizler seride; hem teknik hem de akış için hazırlanırken çok keyif alıyoruz, çok özen gösteriyoruz.

Seride ilk hafta Önemsiyoruz ikinci hafta ise Kokopelli Şehirde ekibi ile sohbet ettik. Dört pırıl pırıl, genç, sosyal girişimci kadınla.

Önemsiyoruz, risk altındaki çocukların ve çevresindeki yetişkinlerin nitelikli bir hayat sürmesi için çabalayan bir sosyal girişim. Kurucusu Gözde Şekercioğlu profesyonel iş hayatını sürdürürken çeşitli gönüllü projelerde çalışıp hayata katkı sağlayan biri. Hapishaneler ile ilgili saha çalışmasında olduğu bir gün duyduğu “içeriye oyuncak dahi giremiyor” cümlesi onu çok etkiliyor ve Önemsiyoruz’u kurarak çocukların yepyeni bir dünyaya sahip olmalarını sağlıyor. Önemsiyoruz, gönüllüleri ile birlikte 2016 yılından beri mahkum annelerin ve çocuklarının yaşam kalitesini arttırmak için çalışıyor.

Kokopelli Şehirde, iki yakın dostun içlerinde hep besledikleri ve bir an dolup taşan bir sürdürülebilir yaşam tutkusu ile kurulan başka bir sosyal girişim. Şehirde doğup büyüyen, kurumsal hayatın içinde olan bu iki genç kadın kent yaşamında herkesin sürdürülebilir ve ekolojik pratiklere sahip olabileceğine inanıp kendilerinin mütevazı olarak tanımladığı ekoloji merkezini kuruyor. Ekip, yetişkin ve çocuklara şehirde kendi kendine yetmek inancı ile çeşitli eğitimler ve tasarımlar sunuyor.

Her iki sohbette de; bu dünyada bazı konuları kendilerine mesele edinmiş, aynı zamanda bu meseleler üzerine emek harcamış ve biz bu işi yaparız demiş sosyal girişimci kadınları canı gönülden dinledik.

Hepimizin yakındığı, muzdarip olduğu toplumsal konular elbette vardır; ve fakat fark yaratan insanlar bu konulara güçleri doğrultusunda el atmış insanlardır. Bu insanları dinlerken ilham almamak, etkilenmemek, geleceğe umutla bakmamak mümkün değil.

Profesyonel ya da kişisel yeteneklerimiz, yetkinliklerimiz ne olursa olsun hepimiz işin ucundan tutabilir ya da işin ucundan tutan insanlara omuz verebiliriz. Ancak bu koşulda sistem ve düzen eleştirisi yapma hakkımız olduğuna inanıyorum.

Hepimizin hayalini kurduğumuz dünya için vereceği güzellikler ve yapacağı katkılar var.

*Mahatma Gandhi

Dünyada Görmek İstediğin Değişimin Parçası Ol*” için bir yanıt

Add yours

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: