Ayçiçek Yağına Sağlıklı Alternatif: Zeytinyağı

Son bir yıldır fiyatı sürekli artan ayçiçek yağının, Rusya Ukrayna savaşı nedeniyle fiyatının daha da artması bekleniyor. Zeytinyağı, ayçiçek yağı yerine kullanılabilecek sağlıklı bir alternatif. Türkiye zeytin üretimi için uygun iklim koşullarına sahip. Ancak yapılan yönetmelik değişikliği ile zeytinlikler madenlere açılıyor. Buna karşı imza kampanyaları başlatılıyor.

zeytin ağacı

Zeytinlikler Madenlere Açılıyor

Özellikle Aydın, Balıkesir, Manisa, Bursa, İzmir, Muğla ve Çanakkale illerinde tarihi çok eskiye dayanan zeyin ağaçları bulunuyor, kaliteli zeytin ve zeytinyağı üretimi yapılıyor. Türkiye dünya zeytin ihracatında ilk beşte yer alıyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı verilerine göre 2012 yılından beri ülkenin zeytinyağı ihtiyacının tamamı ülke içinde üretilen zeytinlerden karşılanıyor. Yani zeytinyağı üretiminde, ayçiçek yağında olduğu gibi dışa bağımlı değiliz.

Ayçiçek Yağı Yerine Zeytinyağı Tercih Edilebilir mi?

Zeytinyağı, ayçiçek yağından daha sağlıklı bir yağ çeşididir. Ayçiçek yağı kullandığın her yemekte zeytinyağını tercih edebilirsin. Neden zeytinyağı tercih etmen gerektiğini kısaca özetleyelim:

  • Ayçiçek yağının üretim sürecinde kimyasallar kullanılırken, zeytinyağı tamamen doğal süreçle üretilir.
  • Zeytinyağı vücuda faydalı doymamış bir yağdır.
  • Soğuk sıkma zeytinyağı yüksek oranda antioksidan içerir.
  • Zeytinyağı kızartma için de kullanılabilir. 
zeytinyağı

Good4Trust.org’dan Ulaşabileceğin Zeytinyağı Çeşitleri

Farge Organik Zeytinyağı

Farge Organik Zeytinyağı

Organik Tarımın Esasları ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik uyarınca üretilmiş sertifikalı, toplandıktan kısa süre sonra sıkılan zeytinlerden elde edilen kaliteli ve lezzetli zeytinyağını Farge Organik Zeytinyağı ile tadabilirsin.

Bilgem Zeytincilik Olgun Hasat Posalı Zeytinyağı

Bilgem Zeytincilik Olgun Hasat Zeytinyağı

Bilgem Zeytincilik soğuk sıkım zeytinyağı, zeytinyağının kalitesini bozan ısı, hava ve güneş ışınlarına karşı koruma sağlayan krom tanklarda muhafaza edilir. İtalya’dan (The EVO International Olive Oil Contest®) Gümüş Madalya ve Türkiye’den (ZeytinDostu Derneği) Altın ve Bronz Madalya ödüllerine sahip Kuzey Ege zeytinyağını tattığında farkını hissedeceksin.

Olivurla Organik Zeytinyağı Hediye Kutusu

Oliveurla Zeytinyağı Hediye Kutusu

Sevdiklerine Olivurla Altın Madalyalı zeytinyağı ve lavanta aromalı zeytinyağı içeren bir kutu hediye edebilirsin.

Tarlaburada Naturel Sızma Zeytinyağı

Tarlaburada naturel sızma zeytinyağı

Tarlaburada soğuk sıkım zeytinyağı, Tarlaburada Çiftliğinin kendi bahçesinde üretilen gemlik türü zeytinlerde elde edilir. 5 litrelik tenekesi sayesinde kaliteli zeytinyağının tadına uzun süre varabilirsin.

EkoMadra Organik Sızma Soğuk Sıkım Zeytinyağı

Ekomadra organik sızma soğuk sıkım zeytinyağı

EkoMadra organik sızma zeytinyağı soğuk sıkım olarak üretilir ve yüksek Polifenol değerine sahiptir. Burhaniye Kıtık Köyü’nden toplanan organik sertifikalı zeytinlerin, organik sertifikalı EkoMadra tesisinde sıkılmasıyla elde edilir. Yüksek antioksidan özelliğini korumak için filtrelemeden şişelenir. 

Nuhun Ambarı Organik Sızma Zeytinyağı

Orgagen Ambarı Organik Sızma Zeytin Yağı

Asitlik oranı düşük, Datça, Manisa ve Hatay bölgelerinin organik olarak yetiştirilmiş ilk hasadından elde edilen salata ve yemekler için uygun bir zeytinyağı.

Tayga Yeşil Hasat Sızma Zeytinyağı

Tayga Yeşil Hasat Sızma Zeytinyağı

Zeytinyağını pürüzsüz sevenler için zeytinlerin toplandığı gün soğuk sıkma yöntemiyle sıkılan, kağıt filtre ile posasından ayrılan zeytinyağı.

Nimfeon Organik Zeytinyağı

Nimfeon Organik Zeytinyağı

Adil, kadın üretici tarafından üretilir. Organik sertifikalıdır ve 26 derece sıcaklıkta sıkılır.

Metebey Natürel Sızma Zeytinyağı

Metebey Natürel Sızma Zeytinyağı

Memecik zeytini yüksek polifenol seviyesi ile sağlığınıza korumaya yardımcı olacak en güçlü savaşçılardan biridir. AB tarafından tescillenen Milas Memecik zeytinyağının kendine has yoğun meyvemsi bir aroması vardır. Uygun koşullarda ve doğru şekilde sıkım yapılan memecik zeytini, güçlü meyvemsi aroması ve dengeli acılığı ile sizi mest edecek bir tada sahip olur. Memecik zeytinlerinin yüksek Polifenollü zeytinyağı meyvemsi tada sahip zeytinyağı sevenlerin seveceği bir yağ.

Boztepe Erken Hasat Natürel Sızma Zeytinyağı

Boztepe Erken Hasat Natürel Sızma Zeytinyağı

7 kilo yeşil zeytinden 1 litre yağ elde edilerek üretilen Boztepe zeytinyağı iyi tarım uygulamasıyla üretilir. Ayvalık zeytinyağını sevenler sıcak ve soğuk yemeklerinde tercih edebilir.

Sarraf Soğuk Sıkım Erken Hasat Zeytinyağı

rraf Soğuk Sıkım Erken Hasat Zeytinyağı

Edremit körfezindeki zeytinliklerden elde edilen Sarraf soğuk sıkım zeytinyağı, toplandığı gün sıkılan zeytinlerden elde edilir. Renkli cam ambalajı sayesinde uzun süre tazeliğini korur.

Kaptan’ın Ceviz Çiftliği Zeytinyağı

Kaptan'ın Ceviz Çiftliği Zeytinyağı

Kaptan’ın Ceviz Çiftliği zeytinyağı ilaçsız üretilir. Herhangi bir katkı maddesi içermez.

Hisarlık Tepesi Natürel Sızma Zeytinyağı

Hisarlık Tepesi Natürel Sızma Zeytinyağı

20 derece soğuk sıkımda hazırlanan Hisarlık Tepesi Natürel Sızma Zeytinyağı düşük asit, yüksek polifenol içerir.

Salud Soğuk Sıkım Zeytinyağı

Salud Soğuk Sıkım Zeytinyağı

Salud soğuk sıkım zeytinyağı Yaşam Yolu Çevre Kültür Üretim ve Pazarlama Kooperatifi tarafından tek cins zeytinden üretilir.

Patricia Naturals Natürel Sızma Zeytinyağı

Patricia Naturals Natürel Sızma Zeytinyağı

Kaz dağlarından kopup gelen poyrazın olgunlaştırdığı zeytin yere değmeden el ile toplanır, sıkılır, filtre edilmeden en doğal haliyle türeticiye sunulur.

Gurmeko Ayvalık Erken Hasat Soğuk Sıkım Zeytinyağı

Gurmeko Ayvalık Erken Hasat Soğuk Sıkım Zeytinyağı

Doğal gübrelenmiş Ayvalık zeytinlerinin ekim ayında hasat edilmesiyle elde edilen, 25 derece soğuk sıkım ile üretilen filtresiz zeytinyağı. Zeytin meyvesini yağın içinde tercih edenlerin severek yiyeceği antioksidan açısından zengin bir yağ.

Tabit (Akıllı Köy) Zeytinyağı

Tabit Zeytinyağı

Sıcak, soğuk tüm yemeklerinizde salata ve soslarda güvenle kullanabileceğiniz zeytinyağı.

Gren Ayvalık Olgun Hasat Natürel Sızma Zeytinyağı

Gren Ayvalık Olgun Hasat Natürel Sızma Zeytinyağı

Asit değeri düşük, antioksidan değeri yüksek olgun zeytinlerden üretilen yumuşak tatlı bir zeytinyağı.

Kaliteli organik zeytinyağı çeşitlerini ve bu zeytinyağlarından üretilen ürüleri good4trust.org’da bulabilir ve adil üreticiden zeytinyağı satın alarak zeytin üretimini destekleyebilirsin.

Bir Cevap Yazın

Up ↑

%d