Limon Kabuğunu Değerlendirmenin 8 Yolu

Birleşmiş Milletler (BM) 2021 Gıda İsrafı Raporu’na göre Türkiye, en çok gıda israfı yapan ülkeler arasında yer alıyor. Rapora göre Türkiye’de her yıl yaklaşık kişi başı 93 kilogram gıda çöpe atılıyor. Gıda israfını azaltmak için sebze ve meyvelerin kabuklarından saplarına her yerini kullanabiliriz. Haydi gel limon kabuğu nasıl değerlendirilir birlikte inceleyelim.

limon kabuğu soymak

Limon Kabuğu Nasıl Değerlendirilir?

Limon kabuğunu değerlendirmenin pek çok farklı yolu var. Temel olarak 4 farklı kategoride değerlendirebilirsin. Gerisi hayal gücüne kalmış:

  • Yiyecek ve içecekleri tatlandırmada
  • Ev yapımı temizleyici tariflerinde
  • Ortam kokulandırmada
  • Bitki bakımında

Limon kabuğu değerlendirmek için uygulayabileceğin 8 tarif hazırladık:

limon kabuğu içecek

1. Aromalı Şeker Yapımı

Limon kabuğu içinde aromatik yağlar barındırır. Limonun kokusu ve aromasının büyük bir kısmı kabuktaki bu yağlardan gelir. Limon kabuğunu rendeleyerek istediğin bir çeşit kristal şeker (beyaz şeker, esmer şeker, hindistan cevizi şekeri) ile karıştırarak limon aromalı şeker elde edebilirsin. Hazırladığın bu şekeri ister limonata yapımı için, ister tatlı tariflerinde kullanabilirsin. Organik limon kullanarak, narenciye yetiştirilirken kullanılan klorpirifos gibi kimyasal tarım ilaçlarından uzak durabilirsin. 

Limon kabuğunu rendelerken, yalnızca renkli kısmı rendele. Beyaz kısım şekerin tadının acılaşmasına neden olur. Rendelenmiş limon kabuğunu şekere ekledikten sonra ellerinle ovarak esans yağın şeker tam olarak nüfuz etmesini sağlayabilirsin. Limon aromalı çikolatalı puding, limonlu kek ya da kurabiye, limonlu şekerlemeler, şekeri hangi tarifte kullanacağın sana kalmış. 

2. İçecekleri Tatlandırma

Limon deyince akla ilk gelen şüphesiz ki limonata. Limondan limonata dışındaki içeçekleri tatlandırmak için de faydalanabilirsin. Kurtulmuş limon ya da kurutulmuş limon kabuğunu su, soda, çay ya da kokteyllere ekleyerek içecekleri tatlandırabilirsin.

3. Reçel Yapımı

Limon kabuğundan lezzetli ve yoğun limon aroması içeren reçel hazırlayabilirsin. Doğrudan limon reçeli hazırlamak istemiyorsan limon kabuğunu erik, kiraz gibi tatlı meyvelerin reçellerinde tat dengelemek için de kullanabilirsin. Ya da portakal, mandalina gibi farklı narenciye kabuklarıyla karıştırarak farklı bir reçel yapabilirsin. Limon reçelini kahvaltıda doğrudan yiyebilir, ya da tatlıların üzerine ekleyerek kullanabilirsin.

Köyceğiz Limon reçeli
Sağlıklıaburcubur Köyceğiz Limon Reçeli

4. Limon Kabuğu Özütü Yapımı

Eminiz ki vanilya özütünü tatlı tariflerde defalarca kullandın. Bu kez bir değişiklik yapıp limon özütü kullanmaya ne dersin. Evde limon özütü hazırlamak çok kolay! Yıkayıp soyulmuş limon kabuklarını bir kavanoza koyduktan sonra üzerine gıdaya uygun gliserin ya da aromasız vodka ekleyerek kapağını kapat. Kavanozu karanlık ve serin bir yerde 4 – 6 hafta boyunca beklet. Ara sıra kavanozu çalkalamayı ihmal etme. 6 hafta sonra limon özütün hazır. Limon özütünü sadece tatlı tariflerinde değil, salatalarda, yemeklerde ve içeceklerde de kullanabilirsin. 

limon kabuğu özütü

5. Çok Amaçlı Yüzey Temizleyici

Zehirsiz temizlik malzemelerini evde birkaç dakika içinde hazırlayabilirsin. Limon, antibakteriyel ve antifungal özellikleri sayesinde ev yapımı temizleyici tariflerinde sıklıkla kullanılır. Aynı zamanda hoş koku sağlar. Limon kabuklarını cam bir kaba koyacağın beyaz sirke içinde 2 hafta bekleterek mutfak ve banyoda kullanabileceğin çok amaçlı yüzey temizleyiciyi hazırlayabilirsin. Ev yapımı temizlik malzemeleri katkı maddesi içermediğinden hazır olduktan sonra kısa zamanda kullanmanda fayda var.   

6. Oda Kokusu

Kışın limon kabuklarını kalorifer ya da soba üzerinde bekleterek hem kurutulmuş limon hazırlayabilir hem de oda kokusu olarak kullanabilirsin. Kimyasal içermeyen oda kokusu için meyve kabukları güzel bir alternatif. Dumandan rahatsız olmuyorsan limon kabuğu kurusu ile adaçayını birlikte tütsü olarak yakabilirsin. Buhurdanlık içine bir kaç damla limon kabuğu yağı damlatarak ferah kokunun tadını çıkarabilirsin. Limon ile oda kokulandırmak çok hoş olsa da hatırlatalım; gerçek narenciye kokuları evcil hayvanlar için zararlı olabilir.

7. Bulaşık Makinesi Kokusu

En pratik limon kabuğu değerlendirme yöntemlerinden biri bulaşık makinesi kokusu olarak kullanmak. Suyunu sıktığın limonları, bulaşık makinesinin çatal, kaşık gözüne koyarak değerlendirebilirsin. Hem makinede istenmeyen kokuların oluşmasını engelleyecek, hem de bulaşıklarına parlaklık sağlayacak. 

8. Limondan Viyol Yapımı

Limon kabuğu nasıl değerlendirilir konusunda yaratıcı bir yöntem arayışındaysan, ortadan ikiye kesilmiş limon kabuklarını biyoçözünür viyol olarak kullanabilirsin. Nisan mayıs ayları tam da balkon bahçeciliği için ideal. Biber, domates, patlıcan gibi sebzeleri saksıya ekmeden önce viyol kullanarak evin içinde filizlendirerek daha etkili bir sonuç alabilirsin. Bu iş için drenaj açtığın ortadan ikiye kesilmiş limon kabuğu kullanabilirsin. Limon kabuğu hem bitkine besin sağlayacak hem de fideyi zararlı böcek türlerinden koruyacak.

Gıda israfını önlemek için türetim ilkesini benimseyerek ihtiyacın kadar satın alabilir ve gıdanın her parçasını değerlendirerek atık miktarını azaltabilirsin. Organik, tarım ilaçsız gıdayı Good4Trust.org’dan temin ederek adil üreticileri destekleyebilirsin.

Bir Cevap Yazın

Up ↑

%d blogcu bunu beğendi: