Üreticiden: Bir Avuç Toprak

Dördüncü üretici içeriğimiz olan Dovengy Enerji Tasarımı kurucusu A. Onur Akdağ’ın “Bir Ağaç Dikme” üzerine yazısı ile karşınızdayız!

Zeytin ağacı hayat ağacıdır
Hayat ağacı ya da ölümsüzlük ağacı da derler ona

Belki de hiçbir ürün onun kadar Akdenizli değildir. Doğuşu bu topraklardadır. Mezopotamya, Anadolu ve Akdeniz çanağıdır anavatanı. Zaten binlerce yıldır, bu topraklardan başka bir yerde de nadiren tutunmuştur. Çünkü o Akdeniz’e âşık, Akdeniz’in insanları ona sevdalıdır. Bu tutku öyle büyüktür ki nesilden nesle aktarılır. 

Yüzyıllarca zeytinyağıyla aydınlatmıştır karanlıkları bu toprakların insanları ama ondan da önemlisi onların karnını doyurmuştur. Hipokrat’ın “en büyük şifacı” olarak zeytinyağını işaret etmesi, Bergamalı Galen’in birçok reçetesinde zeytinyağının bulunması onun ölümsüzlüğünün bir başka kanıtıdır. 

Aynı zamanda bereket ve barıştır da. Nuh’un gemisinden gönderilen güvercinin ağzında bir zeytin dalıyla döndüğünden beri tüm insanlık için böyledir bu. Çünkü zeytin varsa hayat var demektir. Zeytin savaşı sevmez, o hep barışın sevdalısıdır. Çünkü ancak barış zamanı çiftçi bahçesiyle ilgilenir.

Good4Trust için dikilen ağaç
Bu güzel ağaç, yaşasın binlerce yıl boyunca diye diktik.

Eskiler “bir avuç altının olacağına bir avuç toprağın olsun” derler. Gölgesinde sohbetler edilebilsin, hasat zamanı toplamaya gelenler sizin ağacınızın meyvelerinden nasiplensin diye düşünerek. Good4Trust Ailesine bir avuç toprak hediye ediyoruz. 

Adamın biri on yıl önce, İstanbul’un kenar semtlerinden birine göç ediyor. Gecekondusunun bahçesine bir kırmızı erik ağacı dikiyor. 2009’da İstanbul’u vuran selde, adamın eşini sel alıp götürüyor. Adam ise diktiği erik ağacına tutunarak kurtuluyor. Bir ağaç dikmek gerek ülkenin herhangi bir yerinde, bizim olmasa da bir gün başkalarının işine yarar. Aynı Jean Giono’nun Ağaç Diken Adam hikayesindeki gibi…

Onur Zeynep Akdağ

Belki fotoğraftaki gençlerin 2014 yılında Kekova’da binlerce yıllık Zeytin ağaçlarının arasında fotoğraf çektirdiği gibi, Good4Trust ağacı da tarihte tanışamadıklarımızın anılarında yer bulur.

Ve Bir Efsane

Alanya’nın ilk kez kim tarafından kurulduğu bilinmemekle birlikte milattan önce 20.000 dönemine kadar yerleşim bulunduğuna dair izler vardır. Gel zaman git zaman 13. yüzyılda Alâeddin Keykubad fetih için ordularını harekete geçirmiş. Ancak bu girişimin nasıl son bulacağı belirsizliğini korurken, askerlerden birinin gördüğü rüyayı komutanına anlatması ilham olmuş. 

Sultan’ın emriyle hemen dağ köylerinden bir çoban bulunmuş. Sürüdeki her bir keçinin boynuzuna birer çıra bağlanmış. Gece olunca çıralar yakılıp keçiler dağdan aşağıya sürülmüş. Keçiler kaleye yaklaşırken nöbetçiler, uzaktan kendilerine doğru  gelen yüzlerce ışıklı asker gördüklerini zannetmişler. Komutan bu kadar askere  nasıl karşı koyacaklarının hesabını yapadursun, Sultan Alâeddin’in erleri çoktan  arka taraftan kaleyi kuşatma altına almışlar bile. Kale komutanı Kir Fard, mücadele  etmenin yararsız olduğunu düşünüp kaleyi teslim etmiş. 

Kimi er olur, savaş kazandırır; kimi sultan olur, askerin rüyasına itibar eder; kimi  şehirde olur sultanını sever ve seçer. İşte Korakassa Şehri de kendi sultanını böyle  seçmiş ve adını Alâiye olarak değiştirmiş. Bu sebepledir ki, rivayete hürmetle  sürdürülegelmiş Alâiye adı bu deniz kentinde.

Alanya'da bir masa

Fidanımız efsaneye konu olan Alanya’nın Toslak Köyünde, yolunuz düşerse bir sürü Turunçgil, Muz, Nar, Erik, Çağla ve Avokado var. Gelmeden bir telefon açarsanız, Demir Özlü’nün, yazdığı satırları hatırlayıp, kırk yıl hatrı olacak kahvelerimizi yudumlama şansımız olur. Görüşmek dileğiyle😊

“Hepsi bu işte: Ne zengin olup, çarkın işleyişi içine kendinizi  kaptırmayı düşündünüz, ne de başka bir şey. Bütün düşlerinizin –gençlik yıllarının  gösterişli düşleri de dahil– küçük bir mahalle ile kahve kokularının dışarıya taştığı  bir kahveden başka bir şey olmadığını biliyorsunuz şimdi”

Demir Özlü

Bu mektup Zeynep ve Onur tarafından 21.04.2021 gecesinde Good4Trust için Peninsula parçası eşliğinde büyük bir heyecanla hazırlanıp postalandı.

Dovengy Enerji Tasarımı dükkanını ziyaret etmek için: https://good4trust.org/dovengy

Bir Cevap Yazın

Up ↑

%d blogcu bunu beğendi: