Gezegeni Daha İyi Anlamak için Belgesel Önerileri

İnsanlık olarak ekolojik dengeye çok zarar verdik. Ama hâlâ geri dönüşü mümkün. Birlik olursak değişimin mümkün olduğunu görmene yardımcı olacak, ümit veren belgesel önerileri hazırladık.

1. Yaren (2019)

Yaren belgesel

Yaren, Bursa’lı balıkçı Adem Yılmaz ve her bahar yolu köyden geçen leylek Yaren arasındaki arkadaşlık ilişkisini anlatıyor. Adem Yılmaz’ın, kayığına konan Yaren’e balık vermesiyle başlayan dostluk 10 yıldır devam ediyor. Prag Film Ödülleri’nde En İyi Belgesel ödülünü alan Yaren, doğanın bir parçası olduğumuzu hatırlatan bir belgesel. Yaren ve Balıkçı Adem Yılmaz’ın dostluğu devam ediyor. Yaren bu yıl da mart ayında Adem Yılmaz’ı ziyaret etti. 

2. Sıfırdan da İyi (Beyond Zero, 2020)

Sıfırdan da Öte Belgesgesi

Sıfırdan da İyi, 1994 yılında, henüz sürdürülebilirlik günümüzdeki kadar sık konuşulan bir konu değilken, küresel bir şirketin genel müdürünün, şirketin çevreye olan olumsuz etkilerini ortadan kaldırma mücadelesini konu alıyor. Interface, bugün döngüsel ekonomi deyince akla ilk gelen şirketlerden biri. Belgeselde Ray Anderson’un tüm karşı çıkışlara rağmen şirketi nasıl dönüştürdüğünü izleyeceksin. Şirketlerin dönüşümü hakkında umut vaat eden bir film.

3. Denizlerin Koruyucuları: Küçük Ölçekli Balıkçılar (2022)

Denizlerin koruyucuları belgesel

Denizlerin Koruyucuları: Küçük Ölçekli Balıkçılar,  WWF – Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) denizlerin kirlenmesine ve denizlerdeki ekosistemin yok olmasına dikkat çekmek için hazırladığı bir belgesel. Belgeselde deniz kirliliğinin ekolojik bir sorun olduğu kadar sosyo-ekonomik bir sorun da olduğunu gösteriyor. İzmir Mordoğan’daki balıkçıların mücadelesini, günlük yaşamlarını ve denizle ilişkilerini anlatan belgeseli ücretsiz olarak puhu.tv’den izleyebilirsin.

4. Kiss the Ground: Onarıcı Tarım (2020)

Onarıcı tarım belgesel

Kiss the Ground, onarıcı tarım konusunda bilgi edinmek isteyenleri memnun edecek bir belgesel. Sadece mevcut tarımın ne gibi zararlar verdiğine odaklanmıyor, geleceğe dair hâlâ ümit olduğunu da gösteriyor. Kiss the Ground neyin önemli ve öncelikli olduğunu hatırlamana yardımcı olacak.

5. Yuva (home) (2009)

Yuva belgesel

Yuva, listedeki diğer belgesellerden çok daha önce çekilmesine rağmen hâlâ geçerliliğini koruyan bir belgesel. 54 ülkeden havadan ve yerden çekilen etkileyici görsellerle insanlığın ekolojik dengeyi nasıl etkilediğini anlatıyor. Belgeseli YouTube üzerinden ücretsiz olarak izleyebilirsin.

Daha fazla belgesel önerisi için Doğaya Karşı Değil Doğayla Birlikte Yaşamak İçin Belgesel Önerileri yazımıza göz atabilirsin.

Bir Cevap Yazın

Up ↑

%d blogcu bunu beğendi: