Doğaya Karşı Değil Doğayla Birlikte Yaşamak için Belgesel Önerileri

Hafta sonu keyifle izleyebileceğin, geleceğe dair ümit veren 5 belgesel önerisini senin için derledik. Doğaya karşı değil doğayla birlikte yaşamayı konu alan, iyi ki izledim diyeceğin bu belgeselleri kaçırma!

Jane (2017)

Jane Goodall, günümüzde en önde gelen şempanze araştırmacılarından biri. Jane belgeselinde, Goodall’ın 1960 yılında şempanzeleri doğal yaşam alanlarında gözlemlemek için Tanzanya’ya gidişinin hikayesi anlatılıyor. Hikayede 1960 yılında kaydedilen orijinal görüntüler kullanılıyor. Goodall şempanzelerin zannedilenden çok daha zeki ve sosyal canlılar olduğunu araştırmasıylabilim dünyasını etkiliyor. Genç bir kadının hayattaki hedeflerine ulaşma mücadelesini ve doğaya karşı değil doğayla birlikte yaşam temasını, film kadar akıcı ilerleyen bu belgeselde izleyebilirsiniz.     

David Attenborough: Gezegenimizden Bir Yaşam (A Life on Our Planet, 2020)

David Attenborough’un anlatımıyla doğanın güzelliklerini ve onu insan eliyle nasıl yok ettiğimizi, Gezegenimizden Bir Yaşam’da izleyebilirsin. Hayatını belgesel yapımcılığıyla geçiren Attenborough, kaç yaşında olursa olsun insanın gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için mücadeleye devam edebileceğini gösteriyor. Yüksek kaliteli görselleri ile doğanın içinde gibi hissettiren bu belgeselde, geçmişten günümüze insanlığın sebep olduklarını izlemekle birlikte geleceği karamsarlık değil harekete geçmenin kurtaracağını da göreceksin.

Hey Geçi (2014)

Hey Geçi, Doğa Derneği’nin Doğa Kültürü Projesi kapsamında, Eda Elif Tibet tarafından hazırlanan Türkiye yapımı bir belgesel. Hey Geçi, Anadolu’daki göçebe yaşam kültürünün biyoçeşitliliğe katkılarını yörük bir ailenin hikayesi ile birleştirerek anlatıyor. 

Biyotaklit Vaadleri (The Promise of Biomimicry, 2020)

Biyotaklit Enstititüsü’nin kurucusu Janine Benyus teknolojinin doğaya karşı değil, doğadan ilham alarak ilerleyebileceğini anlatıyor. 23 dakikalık kısa belgesel Biyotaklit Vaadleri’nde, doğa dostu yenilikleri piyasaya taşımaya çalışan şirketlerin hikayesini ve ürün geliştirmede doğayı gözlemleyerek nasıl etkili çözümler üretilebileceğini izleyeceksin.

Kad.im (2021)

Türetim Ekonomisi Derneği’nin İklim ve Biyoçeşitlilik Krizlerine Karşı Kadın Emeği Projesi kapsamında hazırladığı Kad.im belgeseli, iklim ve biyoçeşitlilik krizi ile üreterek mücadele etmeyi seçen kadınların mücadelesini anlatıyor. Youtube üzerinden ücretsiz olarak ulaşabileceğiniz 47 dakikalık bu belgesel ile ben nasıl etki yaratabilirim sorusuna cevap bulan hikayeler izleyeceksiniz. 

One thought on “Doğaya Karşı Değil Doğayla Birlikte Yaşamak için Belgesel Önerileri

Add yours

Bir Cevap Yazın

Up ↑

%d blogcu bunu beğendi: