Çocuklara Doğayı Sevdirecek Kitap Önerileri

Çocuklara doğa sevgisi aşılamak için kitaplardan daha güzel bir yol olabilir mi? Çocuklar kadar yetişkinlerin de keyifle okuyacağı, okurken öğreneceği kitap önerileri hazırladık.

Çocuk kitapları, çocukların düşünce biçimi geliştirmesinde etkili bir rolü oynar. Kitaplardan kelime öğrenmekle kalmaz, hayal etmeyi de öğrenirler. Yetişkinler için kitap önerilerimizi merak ediyorsan, Adil Yaşama Dair Ufkunu Açacak Kitap Önerileri yazımıza göz atmayı unutma. Haydi birlikte çocuklar için hazırladığımız 5 kitap önerisine bakalım.

1. Yeşil Karıncalar / Bir Geri Dönüşüm Hikayesi – Niyazi Selçuk (Yeşil Karıncalar Kulübü) 

Yeşil Karıncalar / Bir Geri Dönüşüm Hikayesi - Niyazi Selçuk

Yeşil Karıncalar çocuk ağzından anlatılan bir geri dönüşüm hikayesi. Çocuklara doğal yaşama zarar vermeden yaşamayı öğretirken, yetişkinlere doğayla birlikte yaşamanın önemini anlatıyor. Aynı zamanda yetişkinlerin çocuklardan öğrenecek çok şeyi olduğunu da hatırlatıyor.

Bir gece su içmek için mutfağa giden Deniz, herkes uyurken, çöplerde atıkları ayrıştıran Yeşil Karıncalar ile karşılaşır. Yeşil Karıncalar onu, yerin altındaki yuvalarına davet eder. Deniz bu yolculuğu sırasında insanların yarattığı atıkların diğer canlıların hayatını ne kadar zorlaştığını görür ve atıkları ayrıştırmayı öğretmek üzere kolları sıvar.

Kim sever: Hikayelerle öğrenmeyi seven çocuklar.

2. Dünyada Bir Zeytin Ağacı – Didem Güzey Ekinci (Yeni İnsan Yayınevi)

Dünyada Bir Zeytin Ağacı - Didem Güzey Ekinci

Dünyada Bir Zeytin Ağacı, Anadolu’nun en kadim ağacı Zeytin Ağacı’nı hikayesi. Karatavuk ile dertleşen, rüzgârı seven ve hisseden, sazlıkları, ormanları oldukları yerden koparıp bize getiren büyülü bir hikâye bu. Zeytin Ağacı’nın uçarak şehre gelmesi ve her yerin betonla kaplı olduğunu görmesiyle başlar serüven. Sadece doğa sevgisi değil, sevgiyi ve dostluğu öğrenmek, farklı olanı benimsemek konularına da değinen öğretici bir o kadar da yaratıcı bir anlatı.

Kim sever: Doğayı ve ağaçların hikayesini merak eden çocuklar.

3. Doğayı Paylaşmak – Joseph Bharat Cornell (BBOM Yayınları)

Doğayı Paylaşmak - Joseph Bharat Cornell

Doğayı Paylaşmak diğer önerdiğimiz kitaplardan farklı olarak doğrudan çocuklar için yazılan bir kitap değil. Doğayla bütün olmanın keyfini yaşamak için aktivite önerileri içeriyor. Dünyada oldukça popüler bir doğa kitabı olmanın yanı sıra, Silver Nautilus Animal and Nature Award, Qualifier, Green Earth Book Award başta olmak üzere pek çok ödüle sahip çocuk kitapları arasında. 

Kim sever: Çocuklarla etkinlik yapmak isteyen ebeveynler ve öğretmenler.

4. Doğa Ağaçlar – Laura Howell (Tübitak Yayınları)

Doğa Ağaçlar - Laura Howell

Çocukların adını bilmediği ağaçları görünüşüne, yapraklarına, meyvelerine ve kabuğuna bakarak tanımasına yardımcı olacak eğlenceli ve öğretici bir kitap. Çocuklar küçük bir tohumun ağaca dönüşmesinin hikayesini öğrenirken, bir ağacın yüzyıllardır dünyayı gözlemliyor olabileceğini görecek. Görsellerle desteklenen bilgiler çocukların keyifli vakit geçirirken doğa sevgisi kazanmasına yardımcı olacak. 

Kim sever: Ağaçları yakından tanımak isteyen yetişkinler ve çocuklar.

5. Çorbadaki Ekoloji – Mariela Kogan, Ileana Lotersztain (Pan Kitap)

Çorbadaki Ekoloji - Mariela Kogan, Ileana Lotersztain

Çorbadaki Ekoloji’de çocuklar merak ettiği soruların cevaplarını hikayeler aracılığıyla öğrenecek. “Bir canlı türü yok olunca ne olur?”, “Suyu dikkatli kullanmak neden önem taşır?”, “Neden plastik poşet kullanmamalıyız?”, “Sera gazı etkisi ne demek?”, “Sebze ve meyvelerin neden mevsimleri vardır?” gibi soruların cevaplarını meraklı iki çocuk olan Violeta ve Sofia’yla birlikte bu kitapta keşfedecek. 

Kim sever: Meraklı ve soru sormayı seven çocuklar.

Haydi gel doğayı korumak, daha adil ve iyi sistemler var edebilmek için Good4Trust’ta buluşaım. 

One thought on “Çocuklara Doğayı Sevdirecek Kitap Önerileri

Add yours

Bir Cevap Yazın

Up ↑

%d blogcu bunu beğendi: