Maske Takarken Zehirli Hava mı Soluyoruz?

Günlük yaşantımızda yüz maskesi takıyor olmak, kaçınılmaz biçimde yeni normalimiz oldu. Covid-19’un yayılmasını yavaşlatmanın etkili bir yolu olan maske kullanımı, artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Birçoğumuz, her gün yıkanabilir yüz maskesi kullanıyoruz. Ancak bu maskelerin düzenli olarak hijyenini de sağlamamız gerekiyor. Peki, bu maskeleri temizlerken nelere dikkat ediyoruz? Bizi sağlığa kavuşturacağına, aslında bizi hasta eden bir temizlik alışkanlığına sahip olabilir miyiz? Koronavirüsten korunmak için kullandığımız maskeler, bizi daha büyük sağlık sorunlarına yönlendiriyor olabilir: Kimyasal içeren çamaşır deterjanlarından açığa çıkan, maske ile gün boyu soluduğumuz zehirli hava…

Birçok temizlik ürünü zararlı kimyasallar içeriyor

Birçok temizlik ürünü zararlı kimyasallar içeriyor

Birçok temizlik ürünü, ismini okumakta zorlandığımız, açılımlarını bilmediğimiz, toksik olabilen sentetik kokular içeriyor. Bazen bu kokuları bir kez teneffüs ettiğimizde bile kendimizi hasta hissedebiliyoruz. Bu kokular baş ağrısına, nefes darlığına, gribal semptomlara, hatta uzun vadede kansere bile neden olabiliyor… 

Bugünlerde en büyük korunma yöntemimiz olan temizlik ile vücudumuza zannettiğimizden çok daha büyük zararlar veriyor olabiliriz. Çamaşır ürünlerimiz bizi masalsı bir dünyaya götüren, mutluluk vaat eden bir çiçek tarlası gibi koksa da, yüksek oranda gaz haline dönüşen uçucu organik bileşikler içeriyor olabilir. Temizlik algımızın kokular üzerinden hareket ettiğini fark eden endüstriyel üreticiler, bu yapay kokularla bizi güvende hissettirmeye çalışıyorlar. Bunları genellikle çamaşır deterjanı, yumuşatıcı ve diğer birçok temizlik ürününe ekliyorlar. Yüz maskelerimizin temizliğinde de kullandığımız bu kimyasal maddeler, bedenimize en yakın, en korunmasız ve en güvende hissettiğimiz alanlarda, yoğun kimyasal içerikleriyle bizi zehirliyorlar. Benzer şekilde, birçok çamaşır suyu ve ev temizlik ürünü, optik parlatıcılar veya floresan boyalar içeriyor. Karmaşık kimyasal kodu olan, belki de etiket ürünlerinde görsek dahi zararlarını kavrayamayacağımız takma isimler ile hayatımıza bir çırpıda dahil oluyorlar. Ancak ne yazık ki, bu kimyasallar yaşam kalitemizi düşürüyor ve sağlığımızı tehdit ediyor.

Peki ya sağlığımızı korumak için temizlik konusunda neler yapabiliriz

Doğal Organik Temizlik

Temelde satın aldığımız ürünleri sorgularken, aynı zamanda maskelerimizi temizlediğimiz ürünleri de sorgulamalıyız. Ürün etiketlerini okuyarak ve gerektiğinde üreticiler ile irtibata geçerek, sağlığımız üzerinde neredeyse kaybettiğimiz söz hakkımızı yeniden kazanabiliriz.

Doğal temizlik ürünleri seçebiliriz

Birçok çamaşır deterjanı, yumuşatıcı ve kurutucu ürünler, ‘doğal’ olduğunu iddia ediyorlar. Ancak ne yazık ki, sentetik ve kirletici bileşenler içeriyorlar. Çeşitli pazarlama stratejileri ile doğaya ve bedenimize zarar veren ürünleri, bizler için en iyi ürün olduğunu vurgulayan cümlelerle ve ‘doğal’ gibi sıfatlarla önümüze sürüyorlar. En büyük çıkarları ise, bu ürünleri koşulsuz almaya devam etmemizi sağlamak… Bu nedenle, bir ürünün hem sağlığımız hem de doğa için sağlıklı olup olmadığını belirlemek adına ürün etiketlerini okumayı öğrenmeliyiz. Kendimizi ve ailemizi korumanın en iyi yolu, yalnızca doğal malzemeler kullandığı bilinen üreticileri tercih etmekten geçiyor. Üretim süreçleri bilinen, adil üretimi kanıtlanmış ve büyük bir şeffaflıkla içindekileri görebildiğimiz ürünleri seçmeliyiz.

Alışkanlıklarımızı değiştirmek ve süpermarketlerin raflarında her zaman almaya alışık olduğumuz o deterjanları almayı bırakmak, aslında düşündüğümüz kadar zor olmayabilir. 

Doğal, çevreye ve insan sağlığına uyumlu, adil bir geleceğe katkı sunan üreticilerden alışverişlerinizi yaparak, kendi değişimimizi bugün yaratabiliriz. Yaşamımızda küçük değişimler yaparak, maskelerden zararlı kimyasalları solumayabilir, koronavirüsten korunurken, aynı zamanda olası sağlık tahribatlarının da önüne geçmiş olabiliriz.

The Elite Home Organik Sertifikalı Sıvı Çamaşır Deterjanı
The Elite Home Organik Sertifikalı Sıvı Çamaşır Deterjanı

Örneğin; Good4Trust Çarşı’da yer alan Elite Home Organik Sertifikalı Sıvı Çamaşır Deterjanı veya Mother Koala Renkliler ve Beyazlar gibi ürünlere yönelebilirsiniz. 

Mother Koala Renkliler ve Beyazlar
Mother Koala Renkliler ve Beyazlar

Daha adil, çevreci ve bedeninize uyumlu temizlik ürünlerini incelemek için: https://good4trust.org/carsi/temizlik

Daha doğru seçilmiş, yıkanabilir bez maskeler tercih edebiliriz

Maskelerimizi temiz ve sağlığa zarar vermeyen hijyen malzemeleri ile yıkamak ve yeniden kullanıma hazır hale getirmek mümkün. Peki ya maske seçimlerimiz nasıl olmalı? Her maske yıkanabilir mi? Maskelerin üretim şartları ve kumaşları sağlığımıza ve çevreye zarar vermeyecek bileşenlerden oluşuyor mu? Bu ve bunun gibi sorularla endişelenmeye gerek kalmadan, bu değerlere dikkat ederek üretildiğinden emin olduğumuz maskelerle tanışabilir, sağlıklı ve iyi bir yaşama daha yakın olabiliriz. 

Gözde Öncüer Yıkanabilir Maskeler
Gözde Öncüer Yıkanabilir Maskeler

Gözde Öncüer tarafından üretilen Yıkanabilir Maskeler buna iyi bir örnek. Akdeniz serisi gibi pek çok yıkanabilir maske için: https://good4trust.org/search?query=y%C4%B1kanabilir%20maske

Bez maskeleri nasıl kurutmalıyız

Yeniden kullanım alışkanlığı ile doğayı korurken, aynı zamanda tasarruf da elde edebiliriz. Doğru temizlik ürününü ve maskeyi seçtikten sonra, kullanım ömrünü uzatmak için geriye küçük bir işlem kalıyor. Örneğin; küflenmeyi önlemek için her zaman bez maskemizin iyice kuruduğundan emin olursak, daha uzun ömürlü bir kullanım sağlayabiliriz. Bez maskemizi açık havada fiziksel yol ile kurutmak, enerjiden tasarruf etmemize destek olmakla birlikte, maskelerimizin kullanım ömrünü de uzatıyor. Hoş ve doğal bir koku elde etmek isterseniz, giysileri kurutmadan önce üzerlerine birkaç damla uçucu yağ damlatabilirsiniz.

Koronavirüsten korunurken, bedenimizi başka sağlık sorunları ile karşı karşıya bırakmamak, aynı zamanda tüketici değil, ‘türetici’ olarak doğayı koruyabilmek adına,  Good4Trust Çarşı’da ekolojik ve sosyal açıdan adil ürünlerde buluşalım. https://good4trust.org/carsi

Bir Cevap Yazın

Up ↑

%d blogcu bunu beğendi: