2021’de Good4Trust’ta Yeni Bir Dönem Başlıyor

Yeni yıla yepyeni projelerle giren Good4Trust, 2021’in iyiliklerle dolu bir yıl olması temennisiyle çalışmalarını sürdürüyor.

2020 Good4Trust’ın Yükseldiği Bir Yıl Oldu

Adil ve ekolojik üretimi destekleyen bir sosyal girişim olan Good4Trust*, 2014 yılından bu yana, insanların doğa ile uyumlu, sosyal açıdan adil, barış içinde yaşayabilecekleri bir ekonomik sistem uyguluyor. 

Good4Trust Yeni Yılda Kapsayıcılık Modelini Benimseyecek

Yerel kalkınmayı destekleyen Good4Trust.org, şimdiye kadar başvuran üreticileri, kabul etmeden önce kendi içinde ayrıntılarıyla değerlendirerek Çarşı’ya dahil ediyordu. Ancak, 2020 yılında yeni bir kapsayıcılık sistemi üzerinde çalışan Good4Trust.org, yeni yıl ile birlikte herkesi kucaklıyor. Kapsayıcılık ilkesini benimseyerek kapılarını iyi niyetli üreticilere açan Çarşı, bu sayede türeticilere ihtiyaçlarına yönelik daha fazla seçenek sunmuş olacak. Üreticiler, ekolojik ve adil üretim yapmanın gerekliliklerini açıklayan Niyet Belgesi’ni imzalayacak. Adil ve ekolojik üretim için geliştirmeler yaptıkça seviyeleri yükselecek, Çarşı’daki yeri sağlamlaşacak. Kapsayıcılık sisteminde Niyetli, Azimli ve Adil Üretici seviyeleri bulunuyor.

Çevrimiçi Buluşmalarda Yeni İşbirlikleri Konuşuldu

Good4Trust, Çarşı’da dükkanı olan üreticiler ile bir araya geldikleri Türetim Buluşmaları’nı, bu sene çevrimiçi olarak gerçekleştirdi. Bu buluşmalarda sırasıyla Önemsiyoruz, Kokopelli Şehirde, Atölye Delice, Bego Jeans, Buğday Derneği, Yoga Zero, Otama Kırkpınar, Good4Trust 7’ler Konseyi, Kad.im ve Empact ile değerlendirmeler ve yeni çalışmalar konuşuldu. 

Ayrıca, ‘türeticiler’ olarak topluluk ruhunu canlandırmak, tanışıp sohbet etmek ve paylaşmak için Türetici Buluşmaları’nda bir araya gelindi. Çevrimiçi gerçekleştirilen etkinliklerde, Amerika’dan İngiltere’ye, Almanya’dan Türkiye’nin dört bir yanına dünyanın her köşesinden türeticiler katıldı. ‘İyilikler nasıl yaygınlaştırılır ve görünür kılınır, türetici olmak ne demektir, küçük üreticiler nasıl desteklenebilir, daha sürdürülebilir ve adil bir dünya yaratmak için neler yapılabilir’ konuları üzerinde bol bol paylaşım ve beyin fırtınası yapıldı.

Good4Trust Çarşı günden güne büyüyor

2020 yılında üreticilere toplamda 570 Bin TL’nin üzerinde ödeme yapan Good4Trust Çarşı, satışlarda bir önceki yıla göre yaklaşık 4 kat bir artış gösterdi. Aynı zamanda, 2019 yılında Good4Trust’a destek verenlerin sayısı 35 iken, 2020 yılında bu rakam 44’e yükselmiş durumda. Toplam türetici sayısı ise, son bir yılda 4 bine yakın bir artışla 17.600’lere yükseldi. Toplam üretici sayısı 130’a ulaşırken, yeni katılan üretici sayısı ise son bir yılda 37’yi buldu.

Empact ile Uzaktan Eğitime Teknoloji Desteği

Covid-19 salgını dolayısıyla uzaktan eğitim almak zorunda olan, fakat bilgisayarı olmayan öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamayı hedefleyerek, Good4Trust.org üreticilerinden Empact ile bir proje geliştirildi. Good4Trust.org ve Elektronik Atık Geridönüşüm Derneği’nin (EAGD) Empact girişimi ile işbirliğiyle eski elektronik eşyaların geri dönüşümüne dayanan ‘Uzaktan Eğitime Teknoloji Desteği’ projesinde, ev ve işyerlerindeki her türden eski elektronik eşyalar, EMPACT PRO uygulaması üzerinden bağışlanıyor veya Goo4Trust.org/carsi adresinde bulunan Empact dükkanından destek ürünü satın alınabiliyor. Elde edilen ürün ve gelirler ile köy okullarına bilgisayar sınıfı açılıyor.

İzmit’e Yeni Bir Çarşı Geliyor!

İzmit Belediyesi, Good4Trust ile işbirliği içinde yerel ekonomiyi kalkındırmak, esnafı, kadın üretici ve girişimcileri güçlendirmek üzere İzmit Çarşısı açtı. İzmit Çarşısı’nda ekolojik ve sosyal açıdan adil üretim yapmaya çalışanlar ile bu üreticilerden alışveriş yapmayı tercih edenler bir araya gelecek. Yeni yılda kapsayıcılık sistemini benimseyen Good4Trust, İzmit Çarşısı’nda oluşturduğu sistem için tüm üreticileri kucaklayacak. 2 Şubat’ta açılışı yapılacak olan İzmit Çarşısı hakkında detaylı bilgi almak için, sosyal medya hesaplarımızı* takip edebilir, izmitcarsisi.org internet adresini ziyaret edebilirsiniz.

Good4Trust artık Güney Afrika, Şili ve Almanya’da!

Türkiye’den doğan bu yerel ekonomik sistem, şimdi Şili, Güney Afrika ve Almanya gibi ülkelere yayılmaya başladı. 2020 yılında Güney Afrika ve Şili’de Almanya’da şirket kurulumu tamamlanmış olan Good4Trust yeni yılda Avrupa’ya genişlemek için çalışmalarına devam ediyor olacak.

Good4Trust, yeni yılda herkesi türetici ve üretici olarak topluluğuna, buluşmalarına ve sohbete bekliyor.

*Good4Trust İletişim ve Dijital Medya Kanalları

good4trust.org

info@good4trust.org

İletişim için; danisma@good4trust.org

Instagram, Facebook, Twitter, LinkedIn /good4trust

**İzmit Çarşısı İletişim ve Dijital Medya Kanalları

izmitcarsisi.org

Üretici Başvuruları için; uretici.destek@good4trust.org

İletişim için; kamer@good4trust.org 

Instagram, Facebook, Twitter, LinkedIn /izmitcarsisi

Bir Cevap Yazın

Up ↑

%d blogcu bunu beğendi: