Hayatınızdan plastik ürün kullanımını çıkarmak için öneriler

Plastik Atığını Azaltmak: Sonbahar/Kış Sezonu 

Havalar soğumaya, rüzgâr ve yağmur kendini iyice belli etmeye başladı. Serin havaların tadını çıkarırken bir yandan da plastik tüketimimizi artıran pek çok durumla karşılaşıyoruz. 

Çoğu zaman gözümüzden kaçan bu detaylar, biriktikçe doğaya geri dönüşü olmayan hasarlara neden oluyor. Bu yüzden plastik radarımızı açmakta fayda var.  Günlük faaliyetlerimizi gözden geçirerek bizi tekrar tekrar plastiğe yönlendiren durumları tespit etmek önem taşıyor. Böylece farkındalığımızı artırıp bilinçli tercihlerde bulunarak ekolojik yaşam adına önemli adımlar atmak mümkün olabilir. Peki, plastiksiz yaşamı hedefleyen bizleri bu sezonda neler bekliyor? 

Sağanak Yağmur & Plastik Şemsiyeler

Sonbahar deyince aklımıza ilk gelen şeylerden biri şüphesiz yağmur. Sokakta yürürken aniden bastıran yağmura yakalanmak bu dönemde çok olağan. Hepimizin de bildiği gibi, yağmurun başlamasıyla plastik şemsiye satıcılarının yardımımıza koşması arasında beş saniye bile yoktur. Siz de o panik halindeyken daha fazla ıslanmamak adına kendinize bir plastik şemsiye satın alırsınız. Bir süre sonra aldığınız plastik şemsiyeler evin bir köşesinde birikmeye başlar. Eğer bu durum size çok tanıdık geliyorsa, yanınızda düzenli olarak bir şemsiye taşımaya başlamanızda fayda var demektir. 

Sıcak İçecek & Plastik Kapak

Dışarıda yağmur hafif çiselerken içilen çay ve kahvenin verdiği haz kesinlikle bambaşka. Sevdiğiniz kahveciden içeceğinizi almak belki sabah rutininiz, belki de iş sonrası arkadaşlarınızla paylaştığınız bir keyif. Her koşulda, tek kullanımlık bardağınızın üzerindeki plastik kapak çoğu zaman gözümüzden kaçıyor. Her ne kadar bunu küçük bir detay olarak düşünsek bile, gün içerisinde tükettiğimiz çay ve kahve miktarı düşünüldüğünde aslında pek de azımsanmayacak bir ölçüde olduğunu kabul etmeliyiz. 

Kumaş Seçimi & Kıyafet Alışverişi

Mevsim değişikliği, kıyafet alışverişini de yanında getirir. Önümüzdeki aylarda özellikle mont, kazak alışverişi yaparken polyester kumaştan uzak durmakta fayda var. Naylon ve plastikten elde edilen polyester kumaşlar sadece plastik tüketimini artırmakla kalmaz, aynı zamanda enfeksiyona ve cilt sıkıntılarına da sebep olabilir. Bu yüzden pamuk ve keten gibi doğal malzemelere yönelmek daha sağlıklı olacaktır. 

Good4Trust Çarşısı Bize Ne Alternatif Sunuyor?

Yukarıda saydıklarımız sadece başlangıç, daha pek çok üründe plastik kullanımını sürdürüyoruz. Good4Trust çarşısının Kişisel Bakım kategorisinde plastik kullanımına alternatif olabilecek pek çok ürün bulmak mümkün. Ürünün kendisinde plastik olmasa bile ambalajlarda kullanılan plastiğin de önüne geçmek çok önemli. Bu anlamda katı şampuanı hayatımıza dâhil etmek akıllıca olacaktır. Öte yandan, tek kullanımlık pedler yerine pamuklu yıkanabilen pedleri tercih ederek hem kendiniz için sağlıklı hem de atıksız bir dünya için önemli bir adım atabilirsiniz. En geç üç ayda bir değiştirilmesi tavsiye edilen diş fırçalarınız eğer plastikse çarşıda bambu dış fırçalarını bulabilirsiniz. 

Plastik hayatımızın her alanına nüfus etmişken plastiği hayatımızdan tamamen çıkarmanın ne kadar güç olduğunu biliyoruz. Ancak unutmayalım ki, uzun mesafeler küçük adımlarla kat ediliyor. Bu yüzden gündelik hayatımızdaki plastik tüketimine dair farkındalık kazanmak büyük önem taşıyor. Alacağımız küçük ve pratik önlemlerle plastik atık miktarınızı büyük oranda kısabilirsiniz.  

Yazar: Elif Işık

One thought on “Hayatınızdan plastik ürün kullanımını çıkarmak için öneriler

Add yours

Bir Cevap Yazın

Up ↑

%d blogcu bunu beğendi: