Yeterince kapsayıcı mıyız?

1 Ağustos 2014, Good4Trust.org sistemini iyilik paylaşımı ve teşekkür için açtığımız gün… 

Platformun üreticiden türeticiye alışveriş – Türetim Ekonomisi modülünü ise 15 Nisan 2016’da açmışız…

6 yıl ve 4 yıl.

6 yılda 16.500 kayıtlı üye…

4 yılda 118 kabul edilmiş üretici…

Auroville, Hindistan’da bir şehir veya topluluk, 1968’de “Anne” diye bilinen Mirra Alfassa tarafından kurulmuş ve ilk tasarımı mimar Roger Anger tarafından yapılmış. Alfassa’nın ilk mesaji 1965’de, diyor ki: “Auroville her ülkeden erkek ve kadınların inanç, politika ve ulus üstü bir barış ve ilerici bir uyum içinde yaşayacakları evrensel bir şehir olmak istiyor. Auroville’in amacı insan birliğini gerçekleştirmek.” Beklentisi bu evrensel şehrin, iyi ve özlem dolu insanları, daha iyi bir gelecek ve dünya için bir araya getirmesiydi.

aurovilleplan

50 yıl.

3218 kişi (20 Mayıs 2020) ve 59 Vatandaşlık… 

İzlanda’dan, Hırvatistan’dan, Cezayir’den 1 kişi var, Türkiye’den yok. Peki ama neden 50 yılda 3218 kişi?

Damanhur, Italya’nın Piedmont bölgesinde bir ekoköy ve spiritüel topluluk. 1975 yılında Oberto Airaudi tarafından kurulmuş ve kendi anayasası ve “credito” isminde yerel parası var.  Damanhur kendisini doğa, ve doğal elementler ve kuvvetler ile uyum içinde sürdürülebilir yaşam biçimleri ile deneyler için bir laboratuvar olarak görüyor. Auroville’de olduğu gibi organik gıda üretimi, işlenmiş gıda, yeşil yapı malzemesi üretimi, yenilenebilir enerji, ekolojik tekstil gibi pek çok alanda kurulmuş işletmeler var. 

Damanhur

45 yıl.

600 kişi ekoköyde ve 400 kişi daha çevrede ve hatta yurt dışında…

Peki ama neden 45 yılda 1000 kişi?

Sizce büyük amaçlarla yola çıkmış bu oluşumlar geçen onlarca yıla rağmen niye küçük kalmışlar?

Good4Trust.org‘da 16500 üye ve 118 işletmeden oluşan topluluğumuz ile böbürlendiğimiz zannedilmesin. Tam tersi küçük kalmanın veya kapsayıcı olmadığımızın endişesi içindeyiz.

FestivalÜreticiler

Kapsayıcı olmanın önünde pek çok engel sayılır, bunların başında da topluluğun fayda sağlamaması veya sağladığı faydanın anlaşılmaması gelir… bir diğeri topluluğa zor giriş şartlarıdır. 

Girdikten sonra da negatif eleştirel davranış ve üyeler arası yargılama topluluktan kaçışa neden olur. İnsanların ihtiyaçlarını dinlemek, onların birbirlerinden yardım almalarını sağlayarak ortak sorun çözmek, faydayı sürekli kılmak ise topluluğun güçlenmesine ve aidiyet duygusunun artmasına neden olur.

Yavaşlandığında veya tıkanılan noktalarda yeni fikirlere açık olmamak, içe dönerek başkalarından yardım almamak, değişime direnç ise topluluğun kapsayıcı olmasını engeller.

Son olarak kaynak ve kapasite eksikliği, başı çeken ve sürükleyen tutkulu insanların eksikliği topluluğun yayılmasını daha fazla insana ulaşmasını engelleyen etkenler arasındadır.

Şimdi  biz kendimize soralım  “Yeterince kapsayıcı mıyız?”,” Daha fazla insana ulaşmak için ne yapmalıyız?”

Doğrusu artık ben Good4Trust.org’a girdiğimde her türlü ihtiyacımı karşılayabiliyor olmak, aynı ürünün birden fazla üreticisini bulabilmek istiyorum… şüphesiz bu konuda büyük ilerleme kaydettik, ama daha işin başındayız… türeticiler ve üreticiler için fayda sağlayacaksak, bu ülkede ekolojik ve sosyal açıdan adil üretim yapmaya çalışanları bir araya getirebilmemiz, daha kapsayıcı olmamız gerekiyor…geldiğimiz nokta ile yetinemeyiz.

Peki ne yapmalıyız?

Gelin bunu hep birlikte düşünelim. Her birimiz bu konuda ne gibi bir rol üstlenebiliriz? 

Neleri daha iyi yapabiliriz? 

Gelin birlikte 100.000’lerin 500.000’lerin ihtiyaçlarını karşılayan binlerce üreticiye ulaşalım.

Sevgiyle, iyilikle

Uygarİmza

Dr. Uygar Özesmi
Kurucu ve Kışkırtıcı
Good4Trust.org

Bir Cevap Yazın

Up ↑

%d blogcu bunu beğendi: