Müjde: Trust Artık Yayında!

Bir müjdemiz var!

Trust Değişim Aracı artık hayatımızda! Peki nedir bu Trust?

Trust, Good4Trust Çarşı’da kullanmak için geliştirdiğimiz değişim aracı. Artık türeticiler yaptıkları bütün alışverişlerde %5 oranında Trust kazanacak. Kazanılan bu Trust’ları da türetici hesabındaki detay sayfasında görüntüleyebilecek. Bu Trust’lar Good4Trust ekosistemi içerisindeki bütün dükkanlarda alışveriş tutarının %50’sine kadar kullanılabilecek.

Trust’ların bir geçerlilik süresi var, yani biriktirilemez. Kazanılan Trust’ların 90 gün içerisinde tekrar harcanması veya başka bir türeticiye hediye edilmesi gerekiyor. Bu sayede Trust sistem içerisinde dönecek ve değişim yaratacak. 

Detaylar ise şöyle:

  • Trust bir değişim aracıdır.
  • Trust, alışverişlerle (alışveriş tutarının %5’i) kazanılır.
  • Kazanılan Trust’lar alışveriş tutarının belli bir oranında (en fazla %50)  kullanılabilir.
  • Kazanılan Trust’lar topluluk içinde diğer türeticilere hediye edilebilir.
  • Trust biriktirilemez. Kazanılan Trust’lar kullanılmazsa veya hediye edilmezse geçerliliğini yitirir (90 gün sonunda).
  • Alışverişlerde sistem tarafından ilk olarak en yakın zamanda geçerliliğini yitirecek Trust’lar kullanılır. 
  • Kazanılan Trust’lar ile ilgili tüm geçmiş hareketler ve güncel bilgiler Trust Detayları sayfasında yer alır.

Trust kullanarak alışveriş yapıldığında alışverişte kullanılan Trust’lar da üreticilerin hesabında birikecek. Üreticiler de bu Trust’ları ekip üyelerine, kendi türetici hesaplarına ya da diledikleri türeticiye hediye edebilecek. Trust’ların yeniden sistem içinde kullanılmasıyla döngüsel bir ekonomi oluşmaya başlayacak.

“Bunun sistemdeki bir türeticiye ne faydası var?” diye düşünebilirsin. Sen dahil hepimize büyük faydası var.

Öncelikle topluluk olmamızı birbirimiz desteklememizi sağlayacak. Bu hepimizin aracı. Türeticiler Trust’ları kazandıkça ihtiyaçlarını sistem içinde karşılayacakları için üreticiler de daha çok kazanacak. Trust kullandıkça ekonomi içeride dönecek, doğaya ve insana dost üretimi destekleyecek, Good4Trust topluluğunun refahını artıracak. Bu sayede Türetim Ekonomisi derinleşecek. Artan fiyatlara karşı nispeten daha uygun fiyatlarla ihtiyaçlarımızı karşılayabileceğiz.

Trust’ın ne olduğunu kurucumuz Dr. Uygar Özesmi’nin aşağıdaki videosunu izleyerek de öğrenebilirsin: 

Trust hakkındaki sorularını ve düşüncelerini yorumlara yazmaktan çekinme. 

Aramızda kalsın, bununla Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyoruz. Zaman bankacılığı ve kripto paralar konusunda uzman Meltem Şendağ’ın dediğine göre dünyada benzerleri olsa bile, biz çok özel bir şey yapıyoruz. 

Not: Meltem Şendağ’a yaptığımız tasarımlarda verdiği değerli görüşleri için teşekkür ediyoruz. Ve tabii başta yazılım babamız Attila Erbilir olmak üzere Ahmet Helvacı ve Mehmet Mutlu Elmas’a titiz kodlamaları, bütün Good4Trust ekibine katkıları, metin ve duyurular için İletişim Ekibi’ne, Duru Uslu, Neşet Kutluğ ve Dr. Uygar Özesmi’yde de süreçteki özenli emeklerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Bu gurur duyabileceğimiz tam bir ekip çalışması oldu.

Lütfen bu yazıyı tanıdıklarınızla, sevdiklerinizle paylaşmaktan, onlara iletmekten çekinmeyin; bütün arkadaşlarınızı Good4Trust.org‘a davet edin, değişimi birlikte başlatalım…

Bir Cevap Yazın

Up ↑

%d blogcu bunu beğendi: