İyilik Akışı Nedir?

İyilikleri paylaşmanın öneminden sıklıkla bahsediyoruz. Bu nedenle good4trust.org‘da isteyen herkesin iyiliklerini paylaşabildiği bir alan “İyilik Akışı” var. İyilik Akışı’nda iyilik paylaşmanın ilkeleri neler ve iyilikleri paylaşmak neden önemli gelin birlikte inceleyelim.

Her zaman tekrarladığımız gibi, Good4Trust sadece ve bildiğimiz anlamda bir e-ticaret sitesi değil. Biz iyilik dolu paylaşımlarla iyiliğin güçlendiği yerel ve küresel bir topluluğuzİyilik Akışı Good4Trust’ın sosyal paylaşım alanı.

İyilik Akışı Damlaları

İyilik Akışı, içinde iyilik barındıran haber, bilgi, eylemleri ve alışverişlerimizi paylaştığımız bir alan. Diğer sosyal medya mecralarına hem benzer, hem de değil. Çünkü biz burada bir de kendimize damlalar veriyoruz. Paylaşımların boyutuna, etkisine göre uygun göreceğimiz damlaları kendimize veriyoruz. Adalet ve hakkaniyet burada da kendini gösteriyor.

İyilikleri Paylaşmak Neden Önemli?

Good4Trust; iyilik ve güven dolu bir dünya yaratmak, iyiliklerin, hakkaniyetin, ekolojik ve sosyal açıdan adaletli ilişkilerin paylaşılarak çoğalmasını sağlamak ve insanlar arasında güven tesis etmek için var. İşte, tam da bu sebeple “iyilik akışı” çok önemli.

İyilikler paylaştıkça çoğalır diyoruz. Sosyal medya ve hatta geleneksel medya çoğunlukla kötü ve şiddet dolu haberlere yoğunlaşıyor ve çok daha fazla sayıdaki iyilikler görünmez oluyor. Halbuki biz sosyal bir canlı olarak insanın genelde iyilikle dolu, yardımsever ve dayanışmacı bir doğası olduğunu biliyoruz.

Birçoğumuz için iyiliklerimizi yazmak ve paylaşmak alışık olmadığımız bir durum olabilir. Hatta, şu an belki sen de içinden “İyilik yaptım diye yazılır mı? Ne ayıp şey” diye düşünüyor olabilirsin.Ama bir de şöyle düşün:

🔸 “X Sivil Toplum Kuruluşuna gönüllülük yaptım.”
🔸 “Y kuruluşuna maddi destek oldum.”
🔸 “Şöyle güzel bir hikaye duydum.”
🔸 “Başıma şöyle güzel bir olay geldi.”
🔸 “Bak ne güzel bir yazı gördüm, burada okuyabilirsin.”
🔸 “Şu fotoğrafa, bu videoya, bu kitaba bayıldım.”
🔸 “Yanımdaki bir genç yaşlı birisine karşıdan karşıya geçerken yardımcı oldu, ne güzel böyle çok genç var.”

gibi seninle paylaşılmasından mutluluk duyacağın türden haberleri paylaşmak fena mı olur? İlham olmakilham vermek iyiliklerin çoğalmasındaki en önemli unsur olduğunu biliyor musun?

İyilik Akışı'ndan bir paylaşım örneği
İyilik Akışı’ndan bir paylaşım örneği

Yapılan iyiliklerin bizi birbirimize bağlayan altın bir zincir olduğuna inanıyoruz, çünkü dayanışmamız ve iyiliklerimiz arttıkça adil bir sistem var edebilmemiz çok daha kolay olacak! 

Damlaya Damlaya İyilik Olur

“İyilik Akışı”nda iyilikleri paylaşırken “Bu iyiliğin kaç damla? İyiliğini ölçülendir.” sorusu karşına çıkıyor. Belki “Bu ne demek ve iyilik nasıl ölçülür?” diyorsundur. 

Her paylaşımın bir damla karşılığı var. Paylaşımın etkisini gösteren damla sayısını, etkilenen paydaşları gözeterek sen kendi değerlerine göre belirleyebilirsin. Bazı iyilikleri seni ne kadar mutlu ettiğini gözeterek, bazı iyilikleri nasıl bir toplumsal etki yarattığını gözeterek değerlendirebilirsin.  Kısaca arzu ettiğin, uygun gördüğün şekilde bir iyiliğe 1’den 7’ye kadar damla vermen mümkün. Damla vermek, seni eylemin konusunda düşündürüyor ve eylemi güçlendiriyor. Örneğin ben, bir STK’ya düzenli maddi destekçi olunca 7 damla, bir haber paylaşınca kendime 1 damla veriyorum.

Aynı zamanda diğer türeticiler de senin profiline girerek sana iyiliğin için teşekkür edip sana damlalar verebilir, bu damlaları kabul edip etmemek veya sayısını azaltmak da senin elinde. 

İyilik Akışı Damlalar

Peki Bu Damlalar Sonra Ne Oluyor?

Anlatayım. İyiliklerden gelen bu damlalar birikiyor, ormana benzettiğimiz Good4Trust topluluğunda farklı sembollere dönüşüyorlar. Tohum, Filiz, Fidan, Genç Ağaç, Yetişkin Ağaç, Çiçek Açan Ağaç ve Meyve Veren Ağaç olmak üzere 7 farklı türetici sembolümüz var. Bir sonraki e-postamda bu konuyu daha ayrıntılı açıklayacağım. Arzu edersen blog yazımızdan da semboller hakkında bilgi edinebilirsin.

Henüz hiç paylaşım yapmadıysan seni bir ilke davet ediyoruz. Bu adil üretimi desteklediğin bir alışveriş de olabilir, yaptığın veya şahit olduğun bir güzel jest, haber veya yazı da.

Tohumun Meyve Veren Ağaç Olma Serüveni

Bildiğin gibi, her paylaştığın iyiliğe 1 ila 7 damla verebiliyorsun. İyiliğin tanımı  ise içinde güzel duygular, davranışlar barındıran bir haber, bilgi veya eylem olabileceği gibi üreticilerden aldığın bir ürün de olabiliyor. Bu yaptığın alışveriş ile adil bir  üreticiyi destekliyor, onun varlığını sürdürmesini sağlıyorsun. 
Bu süreçte verdiğin damlalar ise senin profilinde birikiyor ve çoğaldıkça farklı sembollere dönüşüyor. Topluluk içerisindeki faaliyetlerini gösteren bu semboller ilerledikçe, Good4Trust içinde karar alma süreçlerindeki etkin de artıyor.

Türetici Sembollerine gelin birlikte bakalım:

İyilik Akışı ve Damlalar

1.Tohum

Good4Trust’a üye olduğunda herhangi bir damlaya gerek olmadan doğrudan tohum düzeyinde başlıyorsun.

2. Filiz

Paylaştığın iyilikler ile 49 damla biriktirdiğinde otomatik olarak filiz oluyorsun. Aynı bir orman gibi verimli, gezegeni destekleyen ve iyileştiren Türetim Ekonomisi Ekosistemi içerisinde sen de ormanın bir parçası olarak yeşeriyor, gün yüzüne çıkıyorsun. 

  3. Fidan

İyilik akışına zenginlik katmaya devam edip iyiliklerinle 79 damla biriktirdiğinde artık Fidan oluyorsun. 

  4. Genç Ağaç

128 damlaya ulaştığında  artık bir Genç Ağaç oluyor, 7’ler Konseyi seçimlerinde 1 oy hakkının yanı sıra Büyük Çember toplantılarımızın da davetlisisin.

5. Yetişkin Ağaç

Gezegeni destekleyen ve iyileştiren Türetim Ekonomisi Ekosistemi içerisinde derinlere kök salıp 208 damla biriktirdiğinde ise Yetişkin Ağaç sembolünü alıyorsun. Yetişkin Ağaçlar 7’ler Konseyi seçimlerinde iki oy hakkına sahiptir. 

6. Çiçek Açan Ağaç

Mis gibi kokuyu alıyor musun? Bu 336 damla biriktirmiş Çiçek Açan Ağacın kokusu.  Good4Trust’ı tanıyan, aktif kullanan ve destekleyen bir türetici olarak karar alma süreçlerinde etkin artıyor. Çiçek Açan Ağaç olarak 7’ler Konseyi seçimlerinde Good4Trust için en uygun olduğunu düşündüğün Meyve Veren Ağacı aday gösterebilirsin. Ancak aday gösterme hakkınla beraber artık oy kullanamıyorsun.

7. Meyve Veren Ağaç

İyiliklerinden gelen 543 damla biriktiğinde ise  artık Meyve Veren Ağaç olarak Good4Trust topluluğunu besleyen büyüten en temel üyelerden birisin. Good4Trust.org yönetimine danışmanlık yapan, atılacak adımlar hakkında önerilerde bulunan ve gelişmeleri izleyerek yol gösteren 7’ler Konseyi’ne yeni konsey üyesi alınması durumunda seni artık aday gösterebilirler. 

Adil bir dünyaya giden yolda seni de Good4Trust’ta gördüğümüz için çok mutluyuz. Yakın bir gelecekte seni meyve veren ağaç olarak görmek dileğiyle iyilik akışında paylaşımlarını bekliyoruz…

One thought on “İyilik Akışı Nedir?

Add yours

Bir Cevap Yazın

Up ↑

%d blogcu bunu beğendi: