Atıksız Kişisel Bakım

Atıksız Yaşam serimizin bu yazısında  kozmetik ürünlerini ve kişisel bakım rutinimizi mercek altına alıyoruz. Daha zehirsiz ve atıksız kişisel bakım alternatiflerini keşfederek bakım sürecini doğa için nasıl daha zararsız hale getirebileceğimizi inceliyoruz.

atıksız kişisel bakım

Herkesin kişisel bakım rutini ya da kozmetik tercihleri farklı olabilir. Ama hepimizin ortak olarak yapabileceği şey bu ihtiyaçları minimum atıkla giderebilmek. Atık probleminin ne kadar ciddi olduğu artık tartışılmaz bir gerçek. Atıksız kozmetik ve kişisel bakımda bu sorunu azaltmada bize yardımcı oluyor.

Güneşten Korunmak Kadar Nasıl Korunduğumuz da Önemli

Özellikle yaz aylarının gelmesiyle güneşin zararları etkilerinden korunmak daha da önemli hale geliyor ve çoğumuzi bunun için güneş kremi kullanıyoruz. Bu yaz bir değişiklik yapıp doğal içerikli güneş kremlerini tercih edebiliriz.Yapılan bir araştırmada 1 hafta boyunca günde 4 kez oksibenzon gibi kimyasallar içeren güneş kremi kullananların kan örneklerinde yüksek oranda oksibezona rastlandı. Doğal güneş kremleri cildimiz üzerinde oluşturdukları mineral tabakası sayesinde bizi zararlı güneş ışınlarından koruyor. Ayrıca doğal güneş kremlerinin ambalajları geri dönüştürülebilir olduğu için atıksız bir şekilde güneşin zararlı etkilerinden korunmuş oluyoruz.

Kozmetik Çantamızı Daha Temiz Hale Getirebiliriz 

Kozmetik ürünlerine aşinaysanız bu alandaki ürün çeşitliliğini fark etmişsinizdir. Bu ürünlerin çoğu plastik ambalajlar için satılıyor, kat kat paketleniyor ve ambalaj kirliliğine yol açıyor. Atıksız kozmetik ürünleri ise sade, geri dönüştürülebilir ya da tekrar kullanılabilir ambalajları ile atık oluşumunu azaltmaya yardımcı oluyor. Bazı çevre dostu üreticiler ürünlerinin ambalajını geri alarak dezenfekte ettikten sonra yeniden kullanıyor.

doğa dostu cilt bakımı

Kozmetik ürünlerden sonra sıra cilt temizliği ve cilt bakımı aşamasında kullandığımız yan ürünlerde çevre dostu alternatiflere yönelmeye geliyor. Cİlt bakımında sıklıkla kullandığımız tek kullanımlık pamuklar yerine, yıkanabilen makyaj temizleme pamuklarını tercih edebiliriz. Cilt temizliği ve bakımında zehirsiz ve atıksız ürünleri tercih etmek için diğer bir önemli sebep ise zararlı kimyasallar. Gözenekleri tıkayan ve cildin nefes almasını engelleyen zararlı kimyasallar birçok cilt bakımı ürününde bulunuyor. Tabii tek alternatifimiz bu ürünler değil.Doğal cilt bakım ürünleri ise mineral ve uçucu yağlar gibi organik içeriklerden oluşuyor.İhtiyacımıza göre birçok çeşit doğal cilt bakım ürününe Good4Trust’tan kolayca ulaşabiliriz.

Doğal Deodorant Kullanmak için Birkaç Neden

Son yıllarda en çok tercih edilen atıksız ürünlerden biri de deodorantlar. Sprey ve katı formda olan bu deodorantların farkı  terlemeyi önlemek yerine ter kokusunu önlemeye çalışması. Terlemek aslında vücuttan toksinleri atmaya ve vücut ısısını dengelemeye yardımcı olan bir doğal bir süreçtir. Sağlığımız için terlemeyi değil ter kokusunu önleyen doğal içerikli ürünlere yönelebiliriz. Kullanım alışkanlıklarınıza göre katı ya da sıvı formdaki doğal deodorantları tercih edebilirsiniz.

Bambu Diş Fırçalarını Denediniz mi?

Ağız bakımı genel sağlığımızı korumak açısından önemli. Ağız bakımında kullandığımız ürünleri seçerken de sağlığımız kadar doğayı da koruyan seçeneklere yönelebiliriz. Her bireyin 3 ayda bir diş fırçası değiştirdiğini düşündüğümüzde plastik diş fırçalarından kaynaklı plastik atığının miktarının çokluğunu hayal edebiliyoruz. Örneğin 2019 yılında sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde bir milyondan fazla plastik diş fırçası atık olarak doğaya karıştı. Bambu diş fırçası tercih ederek bu kirliliğin önüne geçebiliriz. Doğası gereği antibakteriyel olan bambu, diş fırçası için plastik ürünlere sağlıklı ve doğa dostu bir alternatif. 

bambu diş fırçası ile atıksız ağız bakımı

Sineklerden Korunmanın Sağlıklı Yolu

Yaz günlerinde çoğumuzun ortak sorunu sivrisinekler. Sineklerden korunmak için kullandığımız sinek kovucular ise daha büyük bir problem, çünkü çoğunun içinde Deet gibi insan için zararlı kimyasallar içeriyor. Bu kimyasal alerjiden DNA hasarına kadar birçok yan etkiye sebep olabiliyor. Ama merak etmeyin doğal içerikli sinek koruyucularla yaz günlerini rahat ve zehirsiz bir şekilde geçirebilirsiniz.

Hijyenik Pedler Gerçekten Hijyenik mi?

Regl olan bir birey hayatı boyunca yaklaşık 5 – 15 bin arası ped ya da tampon kullanıyor. Bir adet pedin doğada çözünmesi yüzyıllar sürebiliyor. Tek kullanımlık hijyenik pedlerin insan sağlığına zararlı kimyasallar içerdiği biliniyor. Sağlık açısından bu kadar önemli bir ürün hakkında ne yazık ki birçok soru işareti bulunuyor. Ama merak etmeyin sağlıklı bir regl dönemi geçirmek için farklı alternatifleri deneyebiliriz. Yıkanabilir pedler tekrar kullanıldığı için atık oluşturmuyor, ayrıca pamuk gibi bir doğal içerikten üretildiği için de güvenle kullanılabilirler. 8-10 yıl ömrü olan menstrual kaplar da tercih edilebilecek ürünler arasında. Atıksız bir regl dönemi için Atıksız Menstrüasyon yazımızı okuyabilirsin.

atıksız kişisel bakım için pamuk ped kullanımı

Atıksız kozmetik ve atıksız kişisel bakım ile hem ciddi miktarda ambalaj atığını önüne geçiyoruz hem de kendimiz için daha zehirsiz bir rutin oluşturuyoruz. Atıksız yaşam için ihtiyacın olan doğa ve insan dostu ürünler için Good4Trust’ta buluşalım. 

Bir Cevap Yazın

Up ↑

%d blogcu bunu beğendi: