Diş Macunun Ne Kadar Temiz?

Çocukluğundan beri dişlerini günde iki kez diş macunu ile fırçalamanın sağlığın için önemli olduğunu öğrendin. Peki dişlerini fırçalarken kullandığın diş macununun hem çevreye hem de sana zarar veriyor olabileceğini düşündün mü?

photo of toothpaste on toothbrush

Diş fırçalamak günlük bakımın sıradan ve üzerine düşünmeye ihtiyaç duymadığımız bir parçası. Marketlerde satılan diş macunlarına ulaşmak ve onları kullanmak kolay. Zaten iki dakika kullanıp tükürdüğümüz bir şey, üzerine çok da düşünmeye gerek yok değil mi? Ama gerçek böyle değil. Endüstriyel diş macunlarının çoğu, insan sağlığı ve çevre için zararlı petrokimyasal bileşenler içeriyor. Gel bu içeriklere yakından bakalım.

Diş Macunundaki Kimyasallar

kimyasallar

Triklosan: Özellikle geçmişte diş macunları ve sabunlarda, antibakteriyel özelliği nedeniyle sıklıkla kullanılan bir içerikti. Ürünün içinde bakteri üremesinin önüne geçerek raf ömrünün uzamasını sağlıyordu. Sağlığa zararlı etkileri sebebiyle günümüzde kullanımı gittikçe azalsa da, hâlâ bazı diş macunlarında rastlamak mümkün. Triklosan cilt ve ağız mukozasından rahatlıkla emilebiliyor. Yapılan araştırmalara göre triklosan içeren ürünleri sıklıkla kullanan bireylerin idrarında ve anne sütünde de bu maddeye rastlanıyor. İnsanlarda özellikle tiroid hormonunu etkileyen triklosan, deniz canlıları için de toksik özelliğe sahip. Bunların yanı sıra bakterilerin antibiyotik direnci kazanmasına katkıda bulunuyor ve  özellikle çocuklar iritasona ve alerjiye sebep olabiliyor.

SLS (sodium lauryl sulfate): Köpüren temizlik ürünleri hoşuna gidiyor olabilir. Ancak yaygın kanının aksine, bir kişisel bakım ürününün fazla köpürmesi onun daha iyi temizlediği anlamına gelmiyor. Köpüren ürünlerin çoğunda köpürmeyi sağlayan madde SLS. Cilt iritasyonuna sebep olabilen SLS, ağız içinde aftlar oluşturabiliyor. Ağzında sıklıkla aft çıkıyorsa diş macununun içerik listesine bakmanda fayda var. 

Sentetik kokular: Kozmetik ürünlerin ambalajına içerik yazılması zorunlu olsa da, içeriğinde kullanılan parfümün neler içerdiğinin yazılması zorunlu tutulmuyor. Kokulandırıcı içerikler çoğu ürünün üzerine yalnızca parfüm olarak yazılıyor. Sentetik parfümler bağışıklık sistemini etkileyebiliyor, astım ve migren ataklarını tetikleyebiliyor. Bazı sentetik kokular deniz canlıları için de toksiktir ve petrokimyasal hammaddeler kullanılarak üretilir.

Diş Macunundaki Gizli Plastikler

plastikler

Diş macunlarındaki gizli plastikler derken büyük çoğunluğunun plastik ambalaja sahip olmasından bahsetmiyoruz. Plastik ambalajların atık problemi oluşturulması ve diş macunu tüplerinde bir miktar üzün kaldığı için çoğunlukla geri dönüştürülemediği bir gerçek. Ancak burada bahsettiğimiz asıl problem, göremediğimiz küçük plastik parçaları yani mikroplastikler. Kozmetik ürünlerin içinde kıvam ve dayanıklılık artırma, diş beyazlatma gibi amaçlarla kullanılan mikroplastikler özellikle diş macunları ile kolaylıkla yutulabiliyor. Yapılan bir araştırmaya göre anne karnındaki bebekleri sarmalayan plasentada bile miktoplastiklere rastlanıyor. Vücuda alınan mikroplastikler bağışıklık sistemini ve üreme sistemini olumsuz yönde etkileyebiliyor.

Plastic Soup Foundation’a (Plastik Çorbası Derneği) göre suda, toprakta ve hatta havada mikroplastikler bulunuyor. Suya ve toprağa karışan mikroplastikler deniz canlılarına zarar vererek biyoçeşitliliğin azalmasına sebep oluyor. Tamamen yok olmayan mikroplastikler doğal döngü sonucu yeniden insana ulaşıyor. Maruz kaldığın mikroplastikleri azaltmak için doğaya ve insan sağlığına dost diş macunu seçeneklerini deneyebilirsin. Senin için doğa ve insan dostu diş macunu önerileri hazırladık.

Doğa ve İnsan Dostu 4 Diş Macunu

Jardin Naturel – Crush & Fresh Tablet Diş Macunu

Diş macununun tek kullanımlık tablet versiyonu olan Jardin Naturel diş macunu, katı formda olduğu için koruyucu kullanmaya ihtiyaç duyulmadan üretilir. SLS/SLES, paraben, triklosan, esans, florür içermez. 

The Elite Home Organik Sertifikalı Diş Macunu

Organik ve doğal bitki özleri kullanılarak üretilen The Elite Home diş macunu hayvanlar üzerinde test edilmez, SLS, paraben ve sentetik boya içermez.

Otama Kırkpınar Diş Macunu

Tamamen doğal malzemelerden üretilen Otama Kırkpınar diş macunu ile dişilerini fırçaladığında ağzını yağ ile temizlemiş yani oilpulling yapmış olursun. Kullanımını tamamladığında dilersen kavanozu yeniden kullanabilir ya da Otama Kırkpınara ulaştırması için anlaşmalı noktalara bırakabilirsin. 

Humble Doğal Diş Macunu

Humble diş macunu gluten ve SLS içermez. Vegan ve Nature.org sertifikasına sahiptir. Florürlü diş macunu kullanmayı tercih ediyorsan bu diş macununa şans verebilirsin.

Haydi gel, ekosistemi tahrip etmeyen, sağlığımıza zarar vermeyen, iyilik dolu ve adil üretilen diş macunu çeşitleri için Good4Trust’ta buluşalim.

One thought on “Diş Macunun Ne Kadar Temiz?

Add yours

Bir Cevap Yazın

Up ↑

%d blogcu bunu beğendi: