Doğaya zarar vermeden yaşamak mümkün mü?

Bu yazı kurucu ve kışkırtıcımız Dr. Uygar Özesmi’nin Müge Akgün ile yaptığı ve Hürriyet Gazetesi’nde yayınlanmış röportajı içermektedir.


Müge Akgün ve Uygar Özesmi

Dürüst olmak gerekirse o kadar da kolay değil. Her geçen gün dünyanın geleceğine dair umutlarımız azalıyor. Huzur ve sağlıkla yaşadığımız, göçlerin, savaşların olmadığı insan haklarının gözetildiği bir dünya özlemi içinde olanların sayısı da her geçen gün artıyor.

Doğayı koruyalım, adil olalım, iyilikleri paylaşalım güven içinde yaşayalım, istiyoruz.

‘Good4Trust.org’ işte bu arayışta olanların bir araya gelerek kurduğu bir oluşum. Amacı iyiliklerin, güvenin, ekolojik ve sosyal açıdan adaletli ilişkilerin paylaşılarak çoğalması. Hafta içinde kurucu başkanı Uygar Özesmi ile buluştuk.

Uygar Özesmi, Türkiye’nin yetiştirdiği sosyal sorumluluk, sivil toplum bilinci gelişmiş özel insanlarından biri. Greenpeace Akdeniz Genel Direktörlüğü, TEMA Vakfı Genel Müdürlüğü dönemlerinden bu yana tanıyorum.

Sivil toplumda görev almadan önce Devlet Bakanı Adnan Kahveci’nin danışmanlığını, Erciyes Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü kuruculuğunu yapmış.

New York’ta Birleşmiş Milletler Kalkınma Programında Çevre Uzmanı olarak çalışmış. Şimdi de aynı zamanda change.org Doğu Avrupa ve Batı Asya Direktörü ve CIVICUS — Sivil Katılım için Küresel Birlik Yönetim Kurulu üyesi.

‘Good4Trust.org’, kâr amacı gütmeyen bir sosyal girişim. Doğaya zarar vermeden üretim yapan ve türeten insanların bir araya gelmesiyle ekolojik ve ekonomik açıdan adil yeni bir sistem, makro bazda döngüsel ekonomi hedefiyle kurulmuş.

12 kişilik yönetim ekibinin yanı sıra, danışmanlık veren aralarında Defne Koryürek, Oya Ayman ve Serhan Süzer gibi isimlerin yer aldığı 7’ler Konseyi ve gönüllü destekçileri var. Sistem ise iki temel üzerine oturuyor. Üreticiler ve türeticiler.

Üreticilerden beklenen insan, toplum ve doğanın haklarına üretim ve ticari faaliyetlerini yaparken saygı göstermeleri.

Türeticiler de (özellikle tüketici denmiyor) bu tarz ürünleri tercih eden, güven dolu ilişkilerin kurulmasına, sistemin sürdürülebilirliğine katkı veren bireyler.

‘Good4Trust.org’ tüm üyelerinden kendilerine nasıl davranılmasını istiyorlarsa öyle davranmalarını bekliyor. Şimdilik 73 kayıtlı üretici ve 11737 türetici bulunuyor. Üye olmak da çok kolay…

One thought on “Doğaya zarar vermeden yaşamak mümkün mü?

Add yours

Bir Cevap Yazın

Up ↑

%d