Ortak Çalışma Alanlarına Yeşil Dokunuş: Sürdürülebilir Açık Ofis

Şirketlerin silo düşünce tarzını yıkarak dinamik etkileşimler yaratan ve gelişimi teşvik eden iş birlikleri sağlayan sürdürülebilir etki odaklı bir komünitenin parçası olmak ister misin?

Hızla değişen ve gelişen dünyada kendini çok daha büyük bir amacın ve portföyün parçası olarak konumlandıran ortak çalışma alanları, kâr odaklı bireysel faydanın ötesine geçerek sürdürülebilir komüniteler inşa etmeye başlamış durumda. Peki diğer ortak çalışma alanlarına kıyasla çeşitlilik ve kapsayıcılığı barındıran sürdürülebilir alanlar bu perspektifi nasıl kazandı?

ortak çalışma alanları

Ortak çalışma (coworking)

Dilimize İngilizce adıyla geçmiş olan coworking, yani ortak çalışma veya açık ofis, en basit tabiriyle farklı şirketlerde veya freelancer olarak çalışan kişilerin bir ofis alanını paylaşması. Ortak alanların ve hizmetlerin kullanılması yoluyla maliyet tasarrufu sağlayan bu düzenleme, pandeminin de etkisiyle hayatımıza daha çok girmeye başladı. Pandemi, her geçen gün giderek artan bir hızla hissettiğimiz dijitalleşme ile büyük şirketlerin çalışma tarzlarında kökten diyebileceğimiz bir dönüşüme kapı aralıyor ve bu dönüşüm esnekliği de beraberinde getiriyor. Artık şirketler bir taraftan katı çalışma saatlerini diğer taraftan çalışanlarının ofise gelme zorunluluğunu yavaş yavaş ortadan kaldırıyor. Özellikle uzaktan çalışanlar, dijital göçebeler ve sık seyahat edenler için oldukça çekici hale gelen ortak çalışma alanları, sosyal izolasyon hissinden kaçınmaya yardımcı olurken farklı altyapılardan gelmiş kişilerin birbirleriyle etkileşime girmesine de olanak sağlıyor.

Sürdürülebilir bir bakış

Doğası gereği paylaşım ekonomisinin kapsamına giren ortak çalışma alanları, ekolojik ve sosyal bilincin hızla arttığı günümüz dünyasında pozitif bir dönüşüm içine girdi. Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin beraberinde getirdiği sorunlara çok daha adil ve sürdürülebilir bakış açısıyla yaklaşan ve geleceğin çalışma ruhunu yansıtan sosyal girişimciler, bu alanları çevresel, sosyal ve ekonomik açıdan daha sorumlu hale getirmek için kolları sıvadı. Oldukça kapsamlı bir konsept olan sürdürülebilirliğin ortak çalışma alanlarına farklı açılardan entegresi mümkün, örneğin kuluçka merkezi gibi hareket ederek uzun vadede birbirini besleyen bir komünite yaratmak sosyal bağlamda sürdürülebilir olmanın bir göstergesi. Bunun dışında, yerel kaynaklı veya yenilenebilir malzemeler ile gün ışığı tasarımı dikkate alınarak inşa edilen, elektriğini güneş panellerinden karşılayan, enerji verimliliği için akıllı teknolojiler kullanan, etkili bir atık geri dönüşüm sistemi olan, çalışanları bisiklet kullanmaya teşvik etmek için bisiklet depolama alanları sağlayan veya toplu taşıma ile kolayca erişilebilen, insan haklarına saygı duyan, kapsayıcı bir politika izleyen, etki maksimizasyonu sağlayan inovasyonlara yönlendiren, güçlü komüniteler kurulmasına öncülük eden bu ve benzeri uygulamalar hem iç hem de dış mekânda sürdürülebilirliği yakalamış ortak çalışma alanlarına örnek gösterilebilir. Yapılan çalışmalarla da ortak alanların sürdürülebilirlik anlayışına uygun tasarlanmasının çalışma performansını olumlu yönde etkilediği kanıtlanmıştır.

Ortak çalışma alanları: Globalden örnekler

Sustainable Valley

Avustralya’daki Byron koyuna oldukça yakın mesafede konumlandırılmış Sustainable Valley en ünlü yeşil ortak çalışma alanlarından biri. Elektrik kullanımının tamamını güneş enerjisiyle karşılarken, ihtiyacının neredeyse iki katını üreterek temiz enerji sağlıyor. Aynı zamanda, çok sayıda çevre dostu ve etik girişime kurum içi reklamcılık hizmetleri sunan bir kuluçka merkezi ve kolaylaştırıcı olarak da çalışıyor. Üyelerinin sağlığına önem veren Sustainable Valley’de vegan seçenekler, farkındalık ve yoga seansları da yer alıyor.

sustainable valley ortak çalışma alanları

Green Spaces

Denver’ın Five Points semtinde kurulan, yaratıcılar, girişimciler ve organizasyonlardan oluşan çevre dostu bir ağ. Üyelerine yenilik yapmaları, fikirlerini savunmaları, birlikte çalışmaları ve toplulukları canlandırmaları için sürdürülebilir bir ortak çalışma alanı yaratıyor. LED aydınlatma ve çatı güneş enerjisi ile çevre dostu uygulamalara yer verirken, geri dönüşüm ve kompostlama hizmetleri de sunarak sıfır atığı destekliyor. Gelişmekte olan bir bölgede yer alan Green Spaces, yerel ağındaki sanatçıları, küçük işletmeleri ve kârı ön plana koymayan kuruluşları, ürettikleri sosyal sözleşmelerle kendi topluluğunun bir uzantısı olmasını sağlıyor.

Greenhouse

Endonezya’da doğadan ilham alan tasarımı, tonozlu tavanları ve bitkileri ile ilham veren bir ortak çalışma alanı. Temel felsefesi, üyeleri için sağlıklı ve üretken bir çalışma ortamı sağlamak ve bunu yaparken sürdürülebilirliği odağında tutmak. Tüm alan elektrik kullanımını en aza indirecek ve bol miktarda doğal ışık alacak şekilde tasarlanmış. Ofiste vejetaryen, yerel kaynaklı ve sağlıklı yiyecekler servis ediliyor ve atıkların tamamı geri dönüştürülüyor. Çok sayıda sürdürülebilirlik odaklı kâr amacı gütmeyen kuruluşla yakın ortaklık içinde çalışan Greenhouse, sosyal girişimcileri ve yeşil girişimleri destekliyor ve konuyla ilgili birçok etkinliğe de ev sahipliği yapıyor.

Ortak çalışma alanları: Türkiye’den örnekler

ATÖLYE

ATÖLYE, gücünü komünitesinden alarak yaratıcı hizmetler sunan bir organizasyon. Strateji ve tasarım yoluyla, kurumların karmaşık zorluklarla başa çıkmasına ve uzun vadeli etki yaratmasına yardımcı oluyor. Stratejistler, tasarımcılar ve komünite tasarımcılarından oluşan ekibi, şirketler, akademik kurumlar, STK’lar ve hükümetler dahil olmak üzere bir dizi etki odaklı ortakla birlikte çalışıyor. Üstlendiği projeler ve kurduğu ortaklıklardaki çalışma modelinin temelinde etki odaklı tasarım problemleri etrafında bağlantılar kurmak, öğrenmek ve büyümek var. Tasarım ve strateji çalışmaları, disiplinler arası dönüşümsel yolculuklar geliştiriyor. Birlikte çalıştığı partnerlerine sunduğu hizmet, değişimi başlatmaya, arzu edilen gelecekleri tasarlamaya, dönüştürücü deneyimler oluşturmaya ve esnek ekipler ve topluluklar aracılığıyla büyümeye odaklanıyor.
ATÖLYE, 2019 yılından bu yana, ekonomileri ve toplumları harekete geçirecek yaratıcılığa kaynak oluşturmak amacıyla kurulan “kyu Collective”in de bir üyesi.

atölye ortak çalışma alanları

Impact HUB

İstanbul’un iş bölgesinin kalbinde, toplu taşımaya 2 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan Impact HUB, sosyal etki odaklı çalışan farklı disiplinlerden bireylerin ve fark yaratan girişimcilerin bir araya geldiği bir inovasyon laboratuvarı. Toplumdaki farklı sosyal ve çevresel sorunların, farklı paydaşların işbirliğine dayalı ortak çalışmayla çözülebileceği vizyonuyla kurulan Impact HUB’, geliştirdiği projelerde Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından belirlenen Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ni kendisine rehber alıyor.

impact hub ortak çalışma alanları

Geleceğe yön verme

Bütünleştirici yeşil bir yaklaşım benimseyen, farklı disiplinlerden bireyleri bir araya getirerek yaratıcı platformlar geliştiren ve komünitenin gücünü kullanan sürdürülebilir ortak alanlar, alışılagelmiş çalışma şekillerine pozitif bir yön veriyor. Çalışmalarını bu tarz alanlarda icra eden bireyler yaratıcılıklarını ve sosyal refahlarını arttırırken, stres düzeylerini en aza indiriyor. Güven ve yakınlık duygularının güçlü inşa edildiği bu ortamlar, şüphesiz ki geleceğin özgün platformları arasında kendisine büyük bir yer bulacaktır.  

Gezegene karşı duyarlı ve adil bir yaklaşım benimseyen, iyiliklerin paylaşılarak ilham kaynağı olduğu büyük bir komünite platformu olan Good4trust’ta geleceği birlikte inşa etmek için buluşalım.

Bir Cevap Yazın

Up ↑

%d blogcu bunu beğendi: