Türetim Ekonomisinin ilk Somut Örneği olan İzmit Çarşısı Açıldı

Dayanışmaya dayalı türetim ekonomisini destekleyen İzmit Çarşısı Projemiz; İzmit Belediyesi ile yaptığımız işbirliğiyle hayata geçti.

Yeni Dönemde Kapsayıcılık Modelini Benimsiyoruz

Şimdiye kadar Good4Trust’a başvuran üreticileri, kabul etmeden önce kendi içinde ayrıntılarıyla değerlendirerek Çarşı’ya dahil ediyorduk. 2020 yılında yeni bir kapsayıcılık sistemi üzerinde çalıştık, yeni yıl ile birlikte herkesi kucaklama kararı aldık. Kapsayıcılık ilkesini benimseyerek, kapılarımızı iyi niyetli üreticilere açtığımız Çarşımızda, bu sayede türeticilere ihtiyaçlarına yönelik daha fazla seçenek sunmuş olacağız. Üreticiler, ekolojik ve adil üretim yapmanın gerekliliklerini açıklayan Niyet Belgesi’ni imzalayacak. Adil ve ekolojik üretim için geliştirmeler yaptıkça seviyeleri yükselecek, Çarşı’daki yeri sağlamlaşacak.

İzmit Çarşısı yoğun bir ilgi ile kapılarını tüm Türkiye’ye açtı

İzmit Belediyesi ile işbirliği içerisinde Kocaelili işletmeleri, esnafı ve girişimcileri bir araya getirdiğimiz İzmit Çarşısı, kapılarını tüm Türkiye’deki türeticilerimize açtı. Bölgesel ekonomiyi canlandırmak ve yerel kalkınmayı sağlamak amacıyla kurduğumuz İzmit Çarşısı’nda doğaya ve insana dost ürün ve hizmet üretmeye niyetlenen herkes yer alabiliyor.

Türetim ekonomisi tüm Türkiye’ye örnek olacak

Dünyada bir ilk olan türetim ekonomisini İzmit ilçesine kazandıran İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, bu sabah gerçekleşen basın toplantısında konuştu. “İzmit’i sürdürülebilirlik, sosyal adalet ve ekonomik kalkınma açısından örnek bir kente dönüştürme azmindeyiz. İzmit Çarşısı yolculuğunda, ilk etapta kadınlara ekonomik destek amacıyla yola çıkmıştık. Sonra iş büyüdü. Good4Trust işbirliği ile izmitcarsisi.org adresinde üreticilere işleyen, fonksiyonel ve kullanıcı dostu bir e-ticaret ortamı kurduk. Şu anda Kocaeli’nden 227 başvurudan 46 işletme İzmit Çarşısı’nda dükkanını açtı. Bu işletmelerin 35’i kadın girişimcilerden oluşuyor. Karakılçık buğday unundan lavanta yağına, Türk kahvesinden, oyuncak bebeğe kadar ürünlerini halkımızla buluşturuyor. İzmit Çarşısı, umuyorum bütün Türkiye’ye örnek olacak ve yerel kalkınmanın kaldıracı olacak.”

Ürün ya da hizmet sunan herkes dükkan açabilir

Good4Trust Kurucusu Dr. Uygar Özesmi, “Yeni bir ekonomik sistem oluşturmak için çalışıyoruz. Bu ekonomik sistemde yerel üreticiler, üretimlerini doğa ile işbirliği içinde, zehirsiz, atıksız, temiz enerjiyle ve adil çalışma koşullarında yapıyor. Adil üreticiler diye adlandırdığımız işletme sahipleri, bu konularda çalışıyorlar. Alıcılar da tüm ihtiyaçlarını olabildiğince buradan karşılayarak sistemin dönüşmesini sağlıyor. Bu arada, sistem içindeki üreticiler de birbirlerinden satın almalar yaparak, bir döngüsel ekonomi oluşturuyorlar. İzmit Çarşı’sında sadece ürün satışı olmuyor, hizmet satışı da gerçekleşiyor. Çarşı üzerinden şu anda eğitim satışı yapan işletmemiz de var. Ürün ya da hizmet sunan herkes İzmit Çarşısı’nda dükkan açabilir.” dedi.

İzmit Çarşısı ile, Kocaelili esnaf ve üreticiler Good4Trust.org’un şu an Türkiye’nin dört bir yanına yayılmış mevcut 18 000’in üzerinde kullanıcısına ulaşmanın yanı sıra, kendilerini sosyal mecralarda anlatma, tanıtma imkanına kavuşuyorlar.

İzmit Çarşısı’na ulaşmak için tıklayınız.

Bir Cevap Yazın

Up ↑

%d blogcu bunu beğendi: