İyilik yapmak tansiyonu düşürür mü?

Başkalarına yardım etmek, iyilik yapmak, onlar için para harcamak yüksek tansiyonu düşürebildiği gibi, kalp ve damar sağlığına da iyi geliyor. Hem kendi sağlığın hem de arkadaşların ve gezegenin iyiliği için Good4Trust.org Çarşısından alışveriş yapıp onlara hediye gönderebilirsin. Ekolojik ve sosyal açıdan adil üretim yapmaya niyetli üreticilerimizi destekleyebilirsin. Böylece bir yandan güvene dayalı ilişkilerin ve üreticilerimizin güçlenmesini sağlayabilir, diğer yandan da kendi sağlığın ve arkadaşların için bir iyilik yapıp, iyiliği bolca çoğaltabilirsin. Anlaşılan bunu biz değil bilim söylüyor…

Yeni bir bilimsel araştırmaya göre prososyal harcama, yani toplumsal iyilik için harcama yapmak tansiyonunuza, tıpkı sağlıklı bir diyet ve egzersiz gibi iyi gelebilir.

Daha mutlu ve daha sağlıklı olmanın yolunun kendimiz için para harcamak olduğuna dair bir inanış var. Bazıları mutluluk getireceğine inandığı şeyleri alabilmek için fazla mesaiye kalıp, para biriktirir. Peki ya kendimiz için para harcamak, daha mutlu olmaya giden yolların en iyisi değilse?

Yeni bir araştırma başkaları için para harcadığımızda, aslında o parayı kendimiz için harcamamızdan daha büyük bir mutluluğu deneyimlediğimizi gösteriyor. Peki, bir arkadaşımıza yemek ısmarlamak ya da bir kuruluşa bağış yapmak gibi basit şeyler bile sağlımıza iyi gelebilir mi? Geliyorsa nasıl?

Yakın zamanda Health Psychology dergisinde yayınlanan bir makaleye göre sağlığımıza iyi geliyor. Araştırmacılar başkalarına onlara iyilik için para vermek (ya da “prososyal harcama”) ile kardiyovasküler sağlığın basit bir ölçüsü olan tansiyon arasındaki ilişkiyi incelediler. Yüksek tansiyon teşhisi konulmuş 186 yetişkinden, hayır işleri ve benzeri sebeplere ne kadar para harcadıklarını belirlemeleri istendi ve bu kişiler sonraki iki yıl boyunca takip edildiler. Sürenin sonunda, başlangıçta bu tür nedenlerle daha çok para harcayan katılımcıların, daha az harcayan katılımcılardan daha düşük tansiyona sahip oldukları görüldü. Üstelik bu ilişki, gelir düzeyinin, eğitim seviyesinin ve yaşın etkilerinin hesaba katılmasından sonra da devam etti.

Daha sonra araştırmacılar başkaları için para harcamanın gerçekten tansiyonun düşmesine neden olup olmadığını incelediler. Altı haftalık bir çalışmanın üç gününde, yüksek tansiyonlu 73 katılımcıya, araştırmacılar tarafından kendilerine verilmiş 40$’ı harcamaları söylendi. Yarısına parayı kendileri için harcamaları söylenirken, diğer yarısına parayı başkaları için harcamaları söylendi. Çalışmanın sonunda araştırmacılar, parayı başkaları için harcayan katılımcıların daha düşük tansiyona sahip olduklarını fark ettiler. Üstelik bu düşüş etkisi, sağlıklı bir diyetin ve egzersizin faydaları kadar etkili görünüyor.

Peki neden başkaları için harcamanın bu şekilde olumlu faydaları var? Bir ihtimal, hissettiğimiz sosyal bağları güçlendirdiği için. Yardım ettiğimiz insanlara daha yakın hissetmek, başkalarıyla kurduğumuz, sağlığımız üzerinde büyük etkisi olanilişkilerimizi güçlendiriyor olabilir.

University of British Columbia’da doktor adayı ve araştırmanın başyazarı olan Ashley Whillans, başkaları için harcamanın, stresin olumsuz sağlık etkilerini düşürme konusunda da işe yarayabileceğini belirtiyor. Whillans’a göre, başkaları için harcama ve sağlık üzerine gelecekteki araştırmalar “başkalarına yardım etmenin bizi günlük yaşantımızın streslerinden ve gerginliklerinden koruyup korumayacağını” inceleyebilir.

Eğer başkaları için para harcamaya önem veriyorsanız, araştırmacılar harcamanızdan azami faydayı sağlamanızı kesinleştirecek çeşitli yollar buldular.

Whillans, katılımcıların yakın oldukları kişiler için para harcamayı seçtiklerinde daha çok fayda sağlamış göründüklerini söylüyor. Bu, başkaları için para harcamanın, sosyal bağlarımızın güçlendiğini hissettiğimiz ölçüde bize fayda sağladığını ortaya koyan geçmiş araştırmayla da uyumlu. 

Üstelik yardım etmeyi özgürce seçtiğimiz durumda vermek, görünüşe göre bizim için en iyi olanı. Baskı altında başkalarına yardım ettiğimizde aynı psikolojik faydaları görmeyebiliriz. Whilans ve arkadaşları, zorunlu hissetmenin, kardiyovasküler sağlığa zarar verebileceğine işaret ediyor. Başkalarının zoruyla birilerine yardım etmek tansiyon için bu nedenle faydalı olmayabilir. Araştırma, başkaları için paramızı ve zamanımızı verdiğimizde, sonunda bizim de bir şeyler kazandığımızı gösteriyor.

Bugün içinizden birisine yardım etmek, bir dostunuza hediye göndermek geçiyorsa o zaman bunu iyiliğin ve güvenin çoğaltıldığı Good4Trust.org üzerinden yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken buraya tıklayarak çarşıya girmek, insan ve doğa dostu ürünlerden yakınınız için uygun olanları seçmek ve almak. Bakalım tansiyonunuz düşecek ve kendinizi daha iyi hissedecek misiniz?


Kaynak: http://greatergood.berkeley.edu/article/item/spending_money_on_others_can_lower_your_blood_pressure

Bir Cevap Yazın

Up ↑

%d blogcu bunu beğendi: