Yunanistan’ı Good4Trust.org kurtarır mı?

Uygar Özesmi – Good4Trust.org, Kurucu ve Kışkırtıcı

Sevgili Good4Trust ailesi,

Size şu anda bu e-postayı İtalya’da bir trenden yazıyorum. Bir ülkede toplu taşıma sistemlerinin gelişmiş olması ne kadar güzel birşey. Umuyoruz bir gün gelecek, hep vicdanlarımız rahat yolculuk yapabileceğiz. İklim değişikliğine neden olan fosil yakıtları kullanmadan seyahat edebileceğiz…

Daha dün Yunanistan’daydım. Sakız Adası’ndan Korint Körfezi’nin ağzındaki Patras’a kadar ülkeyi oğlumla sırt çantası ile enlemesine geçtik, sonra feribotla İtalya’da Bari’ye çıktık, kısmetse Portekiz’e kadar trenle devam edeceğiz. Yol boyunca arkadaşlarımızda kalıyoruz veya paylaşım ekonomisi içindeki işletmelerde kalıyor, toplu taşıma kullanıyoruz. Yine de yolculuğun bizim bütçemize göre ucuz olduğunu söyleyemem, ama en azından vicdanımız rahat diyelim… Vicdani rahatlığın da bir bedeli var şüphesiz, üstelik kimi zaman ağır.

Yunanistan’dan geçerken Murat Akhuy’dan gelen bir mesaj posta kutuma düştü. Tam zamanında, sanki bizim için özel yazılmış bir e-postaydı bu. Yunanistan ekonomik krizini açıklıyor ve içinden nasıl çıkılması gerektiğini anlatıyordu. Makale bizim Good4Trust.org ile yapmak istediklerimizi yazmıştı adeta. Hemen Good4Trust.org ve oradan Murat’in profiline girip teşekkür ettim. İngilizce makalenin linkini teşekkürde bulabilirsiniz.

Bu makalede Yunanistan için önerilen 6 madde var – tabii biz bunu sonunda 7’ye çıkaracağız; – üstelik bütün dünya uygulamalı.

  • Yunanistan’ın kendi ulusal para birimine dönmesi, böylece kendi ekonomisi konusunda daha bağımsız kararlar alabilir – biz de Good4Trust.org’da “Yaprak” adlı bir yerel para birimini zaman içinde dolaşıma sokmayı planlıyoruz.
  • Yunanistan bütün bankaları ulusallaştırıp, vatandaşların kredi birlikleri (yerel kalkınma bankaları) kurmalarına destek olsun – biz de Good4Trust.org’da ilk fırsatta kendi bankamızı kurmayı hayal ediyoruz – düşünsenize her türlü kullanım ücretlerine son, banka kar değil hizmet amaçlı – Türkiye’de mevduat sahiplerinin üyesi oldukları yerel kalkınma bankalarının kurulması için Good4Trust.org olarak bir kampanya başlatmak yine planlarımız arasında.
  • Yunanistan kar amaçlı grupların ulusal zenginliklerini satın almasının önüne anayasal engeller koymalı. Müşterekler vakıflar ve kar amacı gütmeyen kuruluşların vasıtasıyla yönetilmeli – biz de Good4Trust.org’da kar amacı gütmeyen vakıfların müşterek olması gereken kaynakları bizim katkılarımızla alıp yine Good4Trust.org üyelerine hizmet etmesi amacı güdüyoruz.
  • Yunanistan GSMH yerine Bhutan’ın da kullandığı mutluluk endeksini kullanmalı – biz de Good4Trust.org’da ekonomiden önce insanın mutluluğu diyoruz, bütün üretim süreçlerinde üreticilerin, çalışanların ve türeticilerin karları yerine mutluluğunu nasıl arttırabiliriz diye düşünüyoruz.
  • İşverenler ve devlet çalışma haftasını kısaltmalı ve daha çok insanın yarı zamanlı çalışmasına olanak sağlamalı diyor – biz de üreticilerin ve çalışanlarının çalışanların çalışma saati taleplerine göre işletmelerini şekillendirmelerini bekliyoruz.
  • Son olarak makalede devlet yasal mevzuatı değiştirerek her sektörde kar amacı gütmeyen sosyal girişimleri desteklemeli ve kar nedeniyle reel ekonomiden para kaçmamalı diyor – ki Good4Trust.org zaten kar amacı gütmeyen, varsa bütün karı işletmeye geri yatıran bir sosyal girişim, ve bundan öte bu tip sosyal girişimleri sizlerle birlikte güç birliği yaparak desteklemek üzere kuruldu.
  • Evet 7 olmazsa olmazdı – makalede söylememişler ama Good4Trust.org’da biz türeticiden üreticiye yerel bir topluluk ekonomisi kurmak için yola çıktık. Paranın (bir iki yıl içinde yaprakların) tamamen yerelde ve kendi iç tedarik zincirinde derinleştirilerek çokça dönmesini amaçlıyoruz ki hem ihtiyaçlar karşılansın, hem refah sağlansın, hem de mutuluk artsın.

Tabii bütün bunları yapabilmemiz için önce çoğalmamız ve güç birliği yapabilmemiz gerekiyor. Lütfen hemen bu kafada olan arkadaşlarınızı buraya tıklayıp e-postaları ile davet edin. Facebook’da üstüne bu yazıdan esinlenen önemli bir mesaj yazarak bütün arkadaşlarınızla paylaşın

Yolda fırsat bulursam ve ilginç birşeyle karşılaşırsam yine yazmaya gayret ederim…


İyilikle, sağlıkla, mutlulukla kalın,
Uygar Özesmi

Bir Cevap Yazın

Up ↑

%d blogcu bunu beğendi: