Çarşı gezmesine çıkalım mı?

En son ne zaman çarşıya çıktın? Dükkandan başını uzatan, seni selamlayan esnafla muhabbet ayrı bir keyiftir. Bugün seni dükkan dükkan gezdirip esnafımızla tanıştıracağız 🙂 

Good4Trust Çarşısı’nda yer alan üreticilerimiz çeşit çeşit…. ancak ortak bir özellikleri var. Onlar iyilikleri çoğaltarak dünyamızı daha güzel bir yere dönüştürmeye niyetli. Zor da olsa sosyal ve ekolojik açıdan adil üretim yapmaya çalışıyorlar. 

Çarşıya en yeni katılan dükkandan tanıtmaya başlayalım:

Kömürün isi değil, sabunun misi diyen “Yırca Hanımeli”ni duydun mu hiç?

Temel İhtiyaç Derneği (Tider) öncülüğünde Soma faciası sonrası bölgedeki kadınları güçlendirmek için başlayan proje, hala hayata devam eden güzel bir sosyal girişime dönüştü. Tider, Türkiye’de sivil toplum kuruluşları tarafından pek yapılmayan bir doğru uygulamayla projeyi Yırcalı kadınlara ve onların yönetimindeki Yırca Köyü Derneği’ne devretti. “Kömürün isi, sabunun misine” dönüştü. Böylece bize de kekik, sabun, mum gibi ürünleri satın alarak ve çevremizdekilere hediye ederek, Yırcalı kadınların emeğini destekleme fırsatı doğdu! 

Elbette sadece Yırca Hanımeli değil, Çarşımızda ekolojik ve sosyal açıdan adil üretim yapan 12 üreticimiz daha var! 

Çocuklu hayatın gerekleri, Kuzo

Hayatları kolaylaştıran çocuk bakım malzemelerini tasarlamayı ve yerelde üretmeyi var oluş nedeni olarak gören Kuzo’nun dayanıklı, hem doğaya hem de üreticisine saygıyla üretilen bebekucağından, diş macununa uzanan ürünleri Çarşı’da!

Organik bebek kıyafetleri, Calico

2007 yılında İzmir merkezli organik üretim yapan bir firma olarak kurulan Calico Organik Tekstil, hem kendi bebeğine hem de çevrenizdeki insanların bebeklerine güvenle giydirebileceğin kıyafetler üretiyor. Bebek ziyaretine giderken, Çarşı’da Calico’ya uğramayı unutma, 1 hafta önceden planla, bebek tenine en yumuşak hediyelerden al!

Patronsuz üretim, Özgür Kazova

Emek mücadelesi ve Haziran 2013 Taksim Gezi Parkı direnişinin en önemli miraslarından Özgür Kazova Tekstil Kooperatifi’nin, tişörtten, kazağa %100 koton, %100 yün, %100 patronsuz hakkaniyetle giyebileceğiniz ürünleri Çarşı’da… ister hediye için al ister kendin gururla giy!

Organik yağlar, Toroslar Harmanyeri Organik

“Hayatta bazı şeyler doğal kalmalı, gerçek güzellik sağlık olmalı” sloganıyla üretim yapan Toroslar Doğal ve Kozmetik Ürünler, Organik Çörekotu, Susam, Argan yağı gibi doğal kozmetik saç ve vücut bakım yağlarıyla Çarşı’da! Hemen şimdi bu doğal yağlara bir göz atarak, ihtiyacın olan doğal çözümlere ulaşabilirsin!

Şampuandan, vücut bakım kremlerine kozmetik ihtiyaçlarınız için, İva Natura

Anadolu’nun el değmemiş, muhteşem doğasında yetişen, eşsiz güzellikteki doğal bitkilerden elde edilen sertifikalı organik kozmetik ürünleri markası: İva Natura. Şampuanın bitmek üzereyse, kremlerin dibi göründüyse hiç bekleme, İva Natura’ya uğramanın tam vakti! Makyaj temizleyiciden, nemlendirici kremlerinize kadar kozmetik ürünlere bir göz at. 

Sağlıklı, ekolojik ve pek lezzetli gıdalar, GekoO

Ekolojik ve sağlıklı üretime; adil ve dürüst ticarete dayanan, ayrıca kadının güçlenmesi hedefleyen bir sosyal ve eko-girişim GekoO. Kahvaltılarınız için vegan müsli gibisi yok. Çocuğunun beslenme çantası için olduğu kadar, işyerinde de açlığını bastırmak için bisküviden, kurabiyeye çekmecende bulunması şart. Bir kez tadına varınca vazgeçemeyeceksin!

Yerel Memecik zeytinlerinin rahiyası salatalarında yerini bulsun, Tayga İyi Gıda

Tayga ekibi Ege Boz Dağların sunduğu nimetleri “iyi gıda” kavramıyla sofralarımıza getiriyor. İyi Gıda,Tayga için sağlıklı, sürdürülebilir, adil ve ulaşılabilir demek. Tayga sayesinde Çarşı’da Erken Hasat ve Olgun Hasat seçenekleriyle, iyi zeytinyağına ulaşmak mümkün!

Zeytinin organik hali, Nimfeon

Nimfeon, İzmir’de yer alan zeytinliklerinde sürdürdüğü butik üretimini naturel sızma zeytinyağı, sofralık siyah ve yeşil zeytin olarak bizlere getiriyor. Kahvaltıda bu lezzetli zeytinler olmazsa olmaz. Zeytin alma vakti geldiyse zeytinin organik halini seç!

Geleneksel Zeytinyağı, Saltuksoy

1985’ten beri geleneksel taş değirmen yöntemi ile zeytinyağı üreten Saltuksoy, modern teknolojinin getirdiği yenilikleri, sahip oldukları sistem ile birleştirerek geleneksel ama hijyenik şartlarda üretim yapıyor. Saltuksoy, gelenekle teknolojinin buluştuğu yerde ortaya çıkan zeytinyağları ile Çarşı’da! 

Kirleten değil temizleyen temizlik, Universal Stone

Yaklaşık olarak 30 yıldır Almanya’nın küçük bir kasabasında üretilen Universal Stone Çok Amaçlı Doğal Temizleyici, üretim aşamasında çevreye zarar vermediği gibi, evinde ve işyerinde kullandığında da senin, ailenin ve müşterilerinin sağlığına zarar vermiyor. Temizlik sonrası durulandığında kanalizasyon suyunu ve yeraltı sularını kirletmiyor. Paspas yapmaktan, tencere tava temizlemeye, banyolarınızı ovalayıp parlatmaya kullandığın kimyasal bazlı şeyler varsa yerini Universal Stone’a bırakmalı.

Ninelerimizin halis temizliği, külsuyu ile HGY Ticaret’le yine bizlerle, 

HGY, odun külünü ekmek fırınlardan temin ederek, suyla karıştırıyor, konsantre ediyor ve çamaşır makinende kullanmak için sana ulaştırıyor. Bu küçük aile işletmesi sadece külsuyu değil, aynı zamanda bol köpüklü Sabun Cevizi, külsuyu ile beraber beyazları yıkamak için Çamaşır Sodası gibi başka ürünler de satıyor. Kimyasal çamaşır deterjanını değiştirmenin tam vakti.

Bütün bu dükkanların dışında, alışveriş yaparak iyiliği çoğaltabileceğin bir küçük dükkanımız daha var, Good4Trust! Rozet, Bez Çanta ve Calico’nun bizim için özel olarak ürettiği organik tişörtlerden alarak iyilik ve güven dolu bir dünya için var olan Good4Trust.org’u destekleyebilirsin!

Üreticilerimizden yaptığın tüm alışverişler ortak bir amaca hizmet ediyor, türetim ekonomisini güçlendirmek, ihtiyaçlarımızı karşılarken doğaya, topluma zararımızı en aza indirmek. 

Sosyal ve ekolojik açıdan adil ürünleri satın alarak, bir yandan kendine iyilik yapabilir diğer yandan da doğa ve insan dostu üreticilere destek olup, adil bir ekonomiyi güçlendirebilir, iyiliği çoğaltabilirsin! Haydi bugün veya yarın, ama mutlaka, sadece ama sadece ihtiyacın olan ürünleri alarak üreticilere güç vermek için hemen buraya tıkla 🙂

Sevgiyle, iyilikle

Berk, Beste, Günet, Merve ve Uygar

Good4Trust.org Üreticiler Ekibi

Bir Cevap Yazın

Up ↑

%d blogcu bunu beğendi: