Benin İçindeki Biz

Gamze Nokay | 20 Mart 2020

Seçimlerimizin gücünü gördüğümüz günlerden geçiyoruz…

Tam da bugünlerde bireysel olarak aldığımız kararların kolektif etkisini sadece yakın çevremizde değil büyük resimde de görüyoruz. Kişisel davranışlarımızın toplumsal sonuçları hızlı yayılan bir virüsle birden belirginleşti.

*

Sokağa çıkıp çıkmamak, el sıkışıp sıkışmamak kadar gündelik olan adımlar şu dönemde bir salgının sürmesini ya da bitmesini etkileyecek kadar hayati oldu.

Hep birlikte yaşadığımızı hatırladığımız günlerden geçiyoruz…

*

Bireysel varlığımızdan daha büyük ve etkili olan şey; kararlarımız, seçimlerimiz, destekleyip bir zincir olarak sürmesini sağladıklarımız, ret edip bitmesine vesile olduklarımız. Bu etkiyi yaratmak için ne büyük protestolara katılmak, ne de kendimizi herhangi bir kapıya zincirlemek zorundayız. Gündelik hayatta aldığımız her karar ile bizler birer aktivistiz.

Yaşayış biçimimizi, satın aldıklarımızı, satın almadıklarımızı, fark edip almaktan vazgeçtiklerimizi, hayatta kalmasını desteklediklerimizi değerlendirdiğimizde her bir adım ile bir bireysel olarak aktivizm sergiliyoruz.

*

Dış dünyadaki koşuşturmacaya ara verdiğimiz bugünler; hayatımıza ve hayata kattıklarımıza bakmak için çok güzel bir fırsat. Topluluk olarak yaşadığımızı keşfederken sistemden neler alıyoruz ve sisteme neler veriyoruz?

Ne gibi katkılar sağlıyoruz? Katkı sağlamak isteyenleri destekliyor muyuz? Katkı sağlayan kişileri, kurumları keşfediyor muyuz?

Kendimizi topluluğun bir parçası olarak keşfettiğimiz şu günlerde, onu nasıl şekillendirdiğimizi ve ondan nasıl etkilendiğimizi tekrar gözden geçirelim. Yeni seçimlere yer açalım, bazı eski alışkanlıkları gerekirse bırakalım, dünya yenilenirken bizler de kendi dünyamızı baştan şekillendirelim…

Bir Cevap Yazın

Up ↑

%d blogcu bunu beğendi: