Üretici Postası Mayıs 2020

“Ya Yeryüzü ile barışacağız ya da hem milyonlarca diğer türün hem de kendimizin soyunu tüketeceğiz. Yeryüzü’ne karşı bu savaşı sürdürmek hiç akıllıca değil.”

Vandana Shiva & Maria Mies, Ekofeminizm syf. 27, Sinek Sekiz Yayınevi

Satsumania

Merhabalar,

Batının en ucundan Karaburun Badembükü Ovasından selam olsun

Yaz aylarına girdiğimiz yeni sezon için hummalı bir hazırlığa başlıyoruz. Mandalina bahçelerimizin başta damlama sulamalarını toplayıp ardından bahçelerimizi sürüyor sonrasında tekrar borularımızı yayıyoruz. Bu sene mandalinamız bereketli yılında. Ağaçlarımızdaki çiçeklerden ve tomurcuklardan bunları anlatabiliyoruz :). Ağustos ayı gibi mandalinalarımız iyice kendilerini göstermeye başlayacaklar.
Bunun yanında arılarımız da bu sene çok çalıştılar kovanlarımızın da sağımını gerçekleştirdik ve yeni sezon ballarımızı da hazırladık.

Ekoturizm çerçevesinde de belli hazırlıklarımız var ama onu bu sezona yetiştirmemiz zor görünüyor. Büyük ihtimalle yıl içinde onun da müjdesini vereceğiz.

Kendinize çok iyi bakın

BBOM Yayınları

BBOM Yayınları olarak kuruluşumuzun 1. yılını tamamladık. Kurulma amacımız, dernek faaliyetlerini destekleyecek, BBOM değerleri ve vizyonu ile uyumlu yayın ve materyaller üretmek. Bununla beraber pandemi süreci ile yayınlarımıza ilgi oldukça düştü diyebiliriz. Bizimle daha çok temasta olanlar öğretmenlerdi, sanıyoruz okullar yeniden açılana kadar öğretmenler ile BBOM Yayınları arasındaki ilişkinin ivmesi biraz düştü diyebiliriz. Yine de özellikle içinden geçtiğimiz bu çok enteresan zamanlarda hem kendimizle hem de birlikte yaşadığımız veya içinde bulunduğumuz topluluklarla, ekosistemlerle bağımızı devam ettirmenin, yeniden kurmanın önemini biliyoruz. Bu sebepten, Duygu-İhtiyaç Seti’nin duygularımızı ifade etme ve ihtiyaçlarımızla bağlantı kurmada, Ekoloji Takvimi El Kitabı’nın doğa ile kurduğumuz bağı mevcut koşullarda güçlendirmeye katkısı olacağına, Şefkatli Sınıf’ın ise öğrenme ortamları eve taşınmışken, çocuk merkezli ve şefkatli bir öğrenme için kolaylaştırıcı bir rehber olacağına gönülde inanıyoruz.

Senenin ikinci yarısı için çıkmasını planladığımız yeni yayınlar için ise hazırlıklarımız devam ediyor. BBOM Yayınları’nı destekleyici nitelikle ve herkese açık olarak dernek kanalı ile paylaştığımız ek dokümanları da çeşitlendirmeye, derinleştirmeye devam ediyoruz.

Sevgiler

TarlaBurada

Bugün bu satırlarda sizlere bir tersine göç hikayesini anlatacağım.

Moda’da doğup büyümüş, sekiz senelik Saint-Joseph eğitim hayatından sonra üniversite ve şehir hayatının ardından yıllarca çalışıp birikimlerimi elde ettiğim İstanbul’dan önce Bodrum’a, ama sonra Manisa’nın 500 metre üzeri rakımlı en az gelişmiş ilçelerinden biri olan Gördes’e gitmemin ve orada bambaşka bir hayat ve son derece farklı bir dünyayla tanışmamın hikayesi bu.

Hikayenin Devamı İçin: https://www.tarlaburada.com/blog/icerik/tersine-bir-goc-hikayesi

Öğrenme Tasarımları

Merhabalar herkese Biz pandemi süreci boyunca farklı çalışmalar yürüttük. Geçtiğimiz aylarda yaptığımız çalışmaları sıralayacak olursak; 8 farklı online eğitim, 3 Teknoparti, 2 Gamethon Öğretmen, 2 Gameathon Çocuk, 1 Gameathon Gençlik ve 1 Oyun Partisi etkinliği gerçekleştirdik. Kısaca içeriklerinden bahsedecek olursak;
● Online Eğitim Modüllerimiz Yaratıcılık,Sinerji, Teknobaz I, Teknobaz II, Teknobaz III, Fikirbaz, Öğrenmeyi Öğrenme ve Tasarım Odaklı Düşünme Eğitimleri ile 270 kişiye eğitim verdik. Eğitim takvimimize ​buradan​ ulaşabilirsiniz.

● Teknoparti adını verdiğimiz, katılımcıların dahil olarak eğitimlerinde kullanabilecekleri teknolojik araçları öğrendikleri ve eğlendikleri çevrimiçi etkinliğe 450 kişiyi ücretsiz dahil ettik. Teknobaz videosuna ​buradan​ ulaşabilirsiniz.

● Oyun ve Öğrenme Maratonu: Gameathon​ projemizin öğretmen eğitimleri ayağını Muğla İl
Milli Eğitim ve paydaşlarımızla birlikte 250 öğretmene 10 farklı eğitim vererek tamamladık. Çevrimiçi Gameathon’un videosuna​ buradan ​ulaşabilirsiniz.

● 23 Nisan’ı çocuklarla coskuyla kutlamak için Gameathon Çocuk’u tasarladık. Paydaşlarımız ve gönüllülerimizle birlikte atölyeler planladık. 23 Nisanda 60 çocukla 15 farklı atölye gerçekleştirdik.

● 15 Mayıs’ta ücretsiz Gameathon Çocuk etkinliğinin ikincisini Kilis’te gerçekleştirdik. Yaklaşık 40 Suriyeli çocuğun katıldığı çalışma da 8 farklı atölye gerçekleştirdik.

● 19 Mayıs’ta ücretsiz Gameathon Genç etkinliğini Türkiye genelindeki gençlerle gerçekleştirdik. Paydaşlarımızla ve gönüllü ekibimizle bir çok atölye planladık. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda 60 gencin katılımıyla 15 farklı atölye gerçekleştirdik.

● 28 Mayıs Dünya Oyun Günü’nde ücretsiz Oyun Gecesi etkinliği adı altında her yaştan ve Türkiye’nin pek çok yerinden katılan 100 kişiyle 15 farklı oyun oynadık.
Bu süreçte pek çok okula çevrimiçi eğitim, bir çok İl Milli Eğitim’le Gameathon ve kurumumuz sponsorluğunda pek çok ücretsiz etkinlik gerçekleştirdik. Yapılan bu projelerin artması ve daha çok kişiye
ulaşabilmek etkinliklerimiz için sponsor aramaktayız. Detaylı bilgi almak isteyenler bizlere ulaşabilir.

Sevgilerle

Önemsiyoruz

Önemsiyoruz Derneği’nin yeni projesi: İsim Şehir Çocuk Önemsiyoruz Derneği ve Renkler Psikoeğitim ortaklığında yürütülen İsim Şehir Çocuk projesi, kısıtlı imkan ve yaşam koşulu içindeki ailelerin çocuklarının gelişimine dair danışmak istediği soruları cevaplayan bir sosyal sorumluluk oyunu. ​@isimsehircocuk instagram hesabı üzerinden oynanan oyunda; aileler, postların altına 0-12 yaş aralığındaki çocukları ile ilgili sorularını yazıyor, oyuna dahil olan uzmanlar ise yazılı veya görsel olarak hazırladıkları kaynaklarla, soruları yanıtlıyor. Uzmanların sosyal platformda kendilerini tanıtabilmelerine, bilgi birikimlerini aileler ve meslektaşları ile paylaşabilmelerine olanak tanıyan “isimşehirçocuk”, gönüllülük çerçevesinde oynanan bir oyun,
ayrıca bir danışma kurulu tarafından içerikler onaylanarak yayına alınıyor.

Psikoloji, PDR, özel eğitim, çocuk gelişimi ve eğitim alanındaki uzmanların katılımına açık olan bu oyunun parçası olmak için buradan (https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIp QLScsEdcw0llD1fwRGzn81UgTkFnBujSy k5UXGrJDl2eFAyPAhg/viewform?usp=sf_link​) anketi doldurabilirsiniz.

Aramıza Yeni Katılan Üreticiler

Bilgisayarsız Kodlama Oyunu; ​Tospaa

Tospaa​ kodlama alanındaki eşitsizlikleri azaltmak için çalışan bir sosyal girişim. Good4Trust üzerinden alınan her Tospaa oyununa karşılık bir eğitim kurumuna ya da sosyal projeye ​tospaa bilgisayarsız kodlama oyunu hediye edilecek​!

Şifamız Bol ve Daim Olsun; ​Sifa Atölyesi

Şifa Atölyesi​ kızlarını büyütürken onlar için en iyisini ve doğalını bulma arayışındaki bir annenin çabasının sonucu.
Kişisel bakım ürünleri, sağlıklı ve doğal yiyecekler üretmek Şifa Atölyesi’nin kurucusu Şafak Nergiz için önce tutku sonrasında ise yaşam biçimi oldu. Bu tutku onu araştırmaya yönlendirdi. Yola çıkışı böyle başladı. Doğaya olan sevgisi, doğal ve şifalı olan ürünlere olan merakı, aldığı eğitimler, tecrübeleri, yaptığı araştırmalar, sayısız denemeler ve zaman içerisinde oluşan kendi formülleri ailesi ve yakın çevresinde beğeni ile karşılanınca, oluşan kullanıcı memnuniyetleri kendisini ​Şifa Atölyesi’ni kurmaya yönlendirdi.
Şimdi çocukları, torunları, tüm canlılar ve doğa için elinden gelenin en iyisini yapabilme azmi ile çalışıyor. ​Şifa Atölyesi faydalı olabilme isteğinin ekolojik sürdürülebilir yaşamı destekleyen doğa dostu, adil üretime dönüşmesinin hikayesi!

Bir Göç ve Kadın Dayanışması Hikayesi; Atölye Delice

Atölye Delice iki kadının, Yeliz ve Selda’nın İstanbul’dan Ayvalık’a göç hikayesinin meyvesi. Şöyle anlatıyorlar: “Birlikte göçtük, şimdi de birlikte üretiyoruz. Kadın olarak yaratmanın, kadın dayanışmasının ve paylaşmanın tadını çıkarıyoruz.
Ayvalık, Mutluköy’deki canımız zeytinliğimizin zehirsiz tarım yöntemleriyle üretilen zeytinyağından, soğuk proses yöntemi ile, tamamen el yapımı sabunlar üretiyoruz. Soğuk proses sabunlar, zeytinyağı kaynatılmadan üretilir, böylece yağı tüm şifasını içinde barındırır. Bu yöntemde ayrıca yağdaki gliserin ayrılmadığı için cildi kurutmaz ve ek bir ürün kullanmayı gerektirmez.
Delice sabunlarımız ek bitkiler, şifalı esansiyel yağlar ile zenginleştirilişmiştir.​ Bu ek ürünlerin tedariğini ya çevremizdeki doğadan kendimiz toplayarak ya da mümkün olduğunca yerel, güvendiğimiz üreticilerden tedarik ediyoruz. Herkes kendi cilt tipine, hatta zaman zaman ruh haline uygun olanı seçebilir. Saç ve cilt için ​güvenle kullanılabilir.​”

Kadınlar İçin; ​Kamer Vakfı

Kamer Vakfı​ yaşadığı şiddeti ve geleneksel statüsünü fark etmiş, sorgulamak ve değiştirmek üzere harekete geçmiş kadınlardan oluşan bir topluluk. Bu topluluktaki kadınlar ezberi bozmak ve rollerimizi yeniden tanımlamak için farkındalıklarını diğer kadınlarla paylaşıyor.

Kamer’in çalışmalarından bir tanesi de grup çalışmalarına katılarak ya da Acil Destek Hattı servislerinden destek alarak geleneksel statülerini fark edip sorgulamış, değiştirmek için çaba harcayan kadınların, üreterek, çalışarak güçlenmelerine katkı sağlamak. İşte KAMER’in bu çalışmalarından çıkan ​el emeği göz nuru ürünleri artık Çarşı’da!

Sabuna Alternatif; ​Köpük Sabunu Cevizi

Köpük Sabun Cevizi​, türeticilerin günlük ihtiyaçlarına çevre dostu ve biyoçözünür alternatifler sunmayı amaçlayan bir marka. Çevre bilinci yüksek bir ekip olarak doğal ürünler hakkında farkındalığı arttırmaya çalışıyorlar. Temizlik ve kişisel bakım odağında günlük yaşamımızda sürdürdüğümüz eski alışkanlıkları, Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda değiştirmeye çabalıyorlar.

Yurt dışında artan bir bilinçle oldukça yaygın kullanıldığını gördüğümüz ​Sabun Ceviz​i adlı organik temizlik ürününü Nepal’den ithal edip Köpük markasını yarattılar. Sabun cevizi, Himalaya bölgelerine özgü bir bitkisel temizlik ürünü. Son zamanlarda, çevre dostu bir deterjan alternatifi haline gelen sabun cevizi, kimyasallara alerjisi olanlar için ​harika bir seçenek!

Gerçek Temizlik; ​The Elite Home

Güliz Çimen ​The Elite Home​’un kurucusu, 14 yıl kozmetik ve deterjan üreten firmalarda AR-GE departmanlarında yöneticilik yaptıktan sonra, temizlik malzemeleri dünyasında bolca kullanılan bütün toksik maddelerden arınmış bir üretim yapmak istedi ve ortaya The Elite Home çıktı.

The Elite Home, evlerimize kolay ve gerçek temizliği getirecek, temizlerken zehirlemeyen ​ürün çeşitliliğiyle artık Çarşı’da!

Bir Cevap Yazın

Up ↑

%d blogcu bunu beğendi: